2021 KOSGEB Girişimcilik Hibe ve Kredi Destekleri

Hibe veya kredi alıp hayalinizdeki işi yapmak istiyorsanız, hayallerinizi ertelemeyin! Hemen KOSGEB‘in size sunmuş olduğu hibe ve kredi desteklerinden faydalanmak için kolları sıvayın. Bu yazımızda iş fikirleri olanlar için KOSGEB’in yeni girişimcilere vermiş olduğu hibe ve destek kredilerinden bahsedip, KOSGEB’den hibe nasıl alınır? KOSGEB’den kimler faydalanabilir? Sorularına yanıt vereceğiz.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, girişimciliği desteklemek, girişimciliği yaygınlaştırmak ile birlikte başarılı işletmelerin kurulması amacıyla karşılıksız olarak yani hibe ve bununla beraber 2 yıl geri ödemesiz olmak üzere faizsiz kredi veriyor.

KOSGEB’in yeni girişimcilere vereceği hibenin miktarını hemen söyleyelim 50.000 TL, 2 yıl ön ödemesiz vereceği kredi tutarı ise yine 100.000 TL‘dir. Yani yeni girişimcilere toplamda verdiği tutar; hibe ve kredi ile beraber 150.000 TL‘dir. Şimdi gelin hep beraber hibe ve kredi desteği alabilmek için neler yapmamız gerekiyor? şartları nelerdir? detayları inceleyelim.

KOSGEB Destek Detayları

KOSGEB gerekli şartları sağlayan girişimcilere hibe ve kredi desteği sağlamaktadır. Güncel olarak bu rakamlar aşağıda verilmiştir. Bu rakamlar üst sınırdır. Yapacağınız işe ve harcamalara göre rakamlar değişebilmektedir.

Destek oranları 1. ve 2. bölge için %60, 3., 4., 5. ve 6. bölge içinde %70 oranındadır.

 • İşletme Kuruluş Desteği: 2.000 TL’dir ve geri ödemesizdir.
 • Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği: 18.000 TL’dir ve geri ödemesizdir.
 • İşletme Giderleri Desteği: 30.000 TL’dir ve geri ödemesizdir.
 • Sabit Yatırım Desteği: 100.000 TL’dir ve geri ödemelidir.

Hibe ve Kredi Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Tabi ki bu desteklemelerden faydalanabilmek için belirli şartlar vardır. Bu şartlar oldukça detaylıdır ve yapacağınız iş alanına göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel bazı şartlar vardır. Bu şartları sıralarsak:

 • Kendinize ait başka bir gerçek kişi statüsünde işletmeniz bulunmamalıdır.
 • Son 1 yıl içerisinde aynı faaliyet alanında vergi mükellefi olmamanız gerekiyor.
 • Tüzel olarak kurulmuş olan işletmelerde %50’den fazla ortaklığınızın bulunmaması gerekiyor.
 • Herhangi bir kurum, kuruluş veya işletmede SGK hükümlerine göre çalışmıyor olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Hibe ve Kredi Destek Şartları Nelerdir?

 • KOSGEB’in mevcut olan veritabanına kayıt olmak.
 • KOSGEB’in veya bazı aracı kurumların vermiş olduğu girişimcilik destek programı eğitimi almış olmak.
 • Eğitim sonunda alanınız ile ilgili olarak hazırlayacağınız projenizin onaylanmış olması.

KOSGEB, 50.000 TL’yi kuracağımız iş yerinin işletme kuruluş masraflarına ve makine, teçhizat, ofis donanım, yazılım desteği ve işletme giderleri gibi masraflarına vermektedir. Bu miktarın detaylarını yukarıda sizler ile paylaşmıştık. Toplamda 100.000 TL kredi desteği ile beraber 150.000 TL kadar toplam destek alabilirsiniz.

Kadın girişimci, gazi, şehit yakınları ve engellilerin ekstra daha fazla desteklendiğini de söylememiz gerekiyor. Bunlarda destek oranları daha yüksek. KOSGEB’in sunmuş olduğu bu hizmetler ile 150.000 TL sermaye ile kendi iş yerinizi kurma şansınız bulunuyor.

Yalnız şunu belirtmem gerekiyor. Bu destekten sıfır sermayesi olanlar ne yazık ki faydalanamıyor. Belli bir miktar sermayenizin olması gerekiyor. Adı üstünde “Hibe ve Kredi Desteği” olarak geçiyor. Başlangıçta bazı harcamaları kendi cebinizden yapmanız gerekiyor. Daha detaylı bilgi almak isterseniz KOSGEB’in 444 1 567 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Originally posted 2021-04-28 15:00:43.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir