PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

3D Üretim Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Maaşları Nedir?

3D Üretim Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar?

3 boyutlu üretim mühendisleri, 3D yazıcıların daha da geliştirilmesi ve geleceğe dönük üretimlerde 3D özellikli yazıcıların aktif olması için çalışmalar yürütmektedir. 3D üretim mühendisliği, geleceğe dönük getiri sağlayan sayılı meslek kolları arasında yerini almaktadır. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, son zamanlarda pek çok sektörde kullanılmakta ve çeşitli üretimlerde bu türden yazıcılar etkin olmaktadır.

3 boyutlu yazıcıların, gelecekte daha fazla sektörde etkin olacağı düşünülmekte ve üretim sanayiinin tekelleşmekten çıkması için çalışmalar yürütülmektedir. 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin etkisiyle, üretim sektöründe, bireysel ve kişiye özgü üretime ağırlık verilmeye başlanmıştır. İlerleyen dönemlerde, üretim alanı tamamen bireyselleşecek ve 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanı genişleyecektir.

3D üretim mühendisliği, sektörlerde aktifleşecek 3 boyutlu yazıcıların geliştirilmesi alanında çalışacak bir meslek koludur.

3 Boyutlu Üretim Mühendisliğinin Genel Özellikleri Nelerdir?

3 boyutlu üretim mühendisliğinin genel nitelikleri ve meslek hakkında merak edilen detaylar aşağıda ele alınmıştır:

 • 3 boyutlu yazıcılar üzerinden gerçekleştirilecek üretim süreci, 3D üretim mühendisleri tarafından koordine edilmektedir.
 • Mühendislerin meslek alanındaki tüm yenilikleri takip etmesi ve sistemde meydana gelecek her türlü değişiklikten haberdar olunmalıdır.
 • 3 boyutlu üretim mühendisleri, ekonomik çaptaki üretim anlayışının değişmesini sağlayacak bir teknoloji geliştirmektedir.
 • Mühendisler tarafından geliştirilen ve yeniden düzenlenen 3D yazıcı cihazları, belli başlı sektörlerden daha fazlasına ulaşılmasını sağlayacaktır.
 • 3 boyutlu yazıcılarla, yapay deriden heykellere ve teknolojik cihazlara kadar her türlü alanda üretim yapılabilir.
 • 3 boyutlu cihazların geliştirilmesi ve gelecekte daha etkin şekilde kullanılması için 3D üretim mühendisleri görevlendirilmiştir.

3D Üretim Mühendisliğinin Meslek Tanımı

3D mühendisliğinin mesleki görevleri ve mesleğin etkin olacağı sektörler hakkındaki genel bilgiler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • 3 boyutlu yazıcılarla üretilen ürünlerin daha kapsamlı hale gelmesi ve yeni sektörlere adapte olması için 3D üretim mühendisleri yeni projeler üretmektedir.
 • 3 boyutlu yazıcılar, uzun süredir ilgi duyulan ve merak uyandıran teknolojik buluşlardan bir tanesidir. Elde edilen bu icadın yeni sektörlere aktarılması ve cihazların daha fonksiyonel hale getirilmesi, 3D üretim mühendislerinin çalışmaları sonucunda meydana gelecektir.

Otomotiv, elektronik, sağlık ve giyim sektörleri başta olmak üzere, eğlence, savunma ve gıda gibi çeşitli alanlarda da 3 boyutlu yazıcılarla üretim yapılması hedeflenmektedir.

3D Üretim Mühendisliği Geleceğin Meslekleri Arasındadır!

Geleceğin mesleklerinden 3D mühendisliği, markaların ve çeşitli fabrikaların en çok istihdam ayıracağı meslek kollarından bir tanesidir. 3D üretim mühendisleri, yemek, sağlık, bilgisayar, savunma, giyim, turizm ve eğlence başta olmak üzere, birçok sektörde aktif olarak görev alacaktır.

3 boyutlu yazıcıların üretime hâkim olmasıyla birlikte, bu yazıcıların denetimini, kurulumunu ve işlemesini takip edecek, 3D üretim mühendislerine ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca 3 boyutlu yazıcıların daha donanımlı hale gelmesi ve yazıcıların etkin olacağı üretim türlerinin daha da artması için 3D üretim mühendislerine iş olanağı oluşturulacaktır.

3D Üretim Mühendisliği Nitelikleri Nelerdir?

3D üretim mühendisi olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken kriterler ve meslek kolunda başarı sağlayacak özellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 3 boyutlu üretim mühendislerinin, yeniliklere ve değişimlere açık olması gerekir.
 • Tasarım alanında yeterliliğin bulunması ve mühendisliğin yanında mimarlık yeteneklerine de hâkim olunması gerekir.
 • Üretim yapılacak sektöre ait tüm hedefler incelenmeli ve düzenli analizler yapılmalıdır.
 • 3 boyutlu yazıcıların sektöre uyarlanmasında gerekli olan gelişmeler ve tasarımlar, mühendisler tarafından bizzat uygulanmalıdır.

3D üretim mühendisliği nitelikleri, mühendislerin üretim sürecini ve teknolojilerin sektörlere uyarlanma süreçlerini doğrudan etkileyecektir.

Küresel ekonomideki üretim koşulları, 3D üretim mühendislerinin çalışmaları sayesinde baştan sona değişecektir.

3 Boyutlu Yazıcı ile Yapılabilecek Çalışmalar

3 boyutlu yazıcı ile yapılabilecek pek çok şey bulunuyor. Bunlardan birisi çeşitli küçük nesneler inşa etmek. 3 boyutlu yazıcılar ile nesne geliştirmek hem eğlenceli hem de faydalı olabilir. Bazı nesneler geliştirilerek faydalı işlerde kullanılabiliyor. Örnek vermek gerekirse su içmek için bir bardak üretilebilir. Bu da kullanışlı bir nesneyi ortaya koyar. Bunun yanı sıra bir vazo yapılabilir, bu vazoya çiçek yerleştirilebilir. 3 boyutlu yazıcıda üretilebilecek daha pek çok şey bulunuyor. Bu durumun en büyük avantajlarından birisi küçük nesneler üretildiği için hızlı bir şekilde üretmenin mümkün olduğu.

3 boyutlu nesneler ile birlikte yapılabilecek bir diğer şey daha büyük nesneler olmakta. Bu nesnelerin üretilmesi sonrasında nesne boyama işlemi yaparak o nesnenin daha güzel bir şekilde görünmesini sağlamak da bir diğer işlem olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu şekilde yapılan bir çalışma hem yazıcı ile yapılabilecek fikirler konusunda daha bilgili olmayı sağlar hem de el becerisini geliştirir. Bunun yanı sıra uygulanabilecek bir diğer şey ilginç tasarımların yapılmasını sağlamak. 3D yazıcı ile birlikte yapılacak ilginç çalışmalar hem beyin gelişimine katkı sağlar hem de üretkenliği arttırır. Kısacası 3 boyutlu yazıcılar ile birlikte hem endüstriyel hem de kişisel alanda yapılabilecek pek çok şey bulunuyor.

Yoruma kapalı.