2021 BİM Kasiyer ve Personel Alımı – Çalışma Şartları ve Maaşları

Bim çalışanları ne kadar maaş alıyor?

Türkiye’de perakende mağazalar zinciri denildiğinde akla ilk gelen mağazaların başında BİM gelmektedir. Ülkemizde binlerce mağazada, on binlerce kişiye istihdam sağlayan BİM’in çalışma şartları ve maaşlarından, aynı zamanda işe alım süreçlerinden bahsedeceğiz.

Eğer sizlerde Türkiye’nin en büyük perakende mağazalarından birisi olan BİM’de kasiyer olarak veya başka bir görevde çalışmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

BİM’de tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak 2 farklı çalışma şekli bulunmaktadır. BİM bünyesinde çalışmak isteyenler için seçenekler ise mağaza, depo ve ofis olarak sınıflandırılabilir. Yoğun bir çalışma temposu olan bu işlerde çalışabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Aynı zamanda erkek adaylar için askerliği ile ilişkisi bulunmayanlar tercih edilmektedir.

BİM mağazalarında başlıca 3 farklı pozisyon bulunmaktadır. Bunun dışında depo ve ofis için çeşitli eleman pozisyonları yer almaktadır. Mağazalardaki pozisyonlar;

  • Personel
  • Mağaza Sorumlu Yardımcısı
  • Mağaza Sorumlusu

BİM Kasa ve Reyon Personeli Olmanın Şartları

  • En az lise mezunu olmak.
  • Perakende sektöründe kariyer yapmak istemek.
  • Esnek ve vardiyalı çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek.
  • İletişim becerisi yüksek, ekip çalışmasına yatkın olmak.
  • Müşteri ve hizmet odaklı bir anlayışa sahip olmak.
  • Tercihen sigara kullanmamak.

BİM’de işe alım süreci 2 farklı şekilde olabilmektedir. Birisi direk olarak BİM’in kendi aldığı elemanlardır. Bunun için BİM’in internet sitesi üzerinden iş ilanlarını takip edebilir ve online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ile İŞKUR aracılığı ile işe alımdır. BİM, İŞKUR ile ortak çalışmaktadır. Zaman zaman İŞKUR aracılığı ile çok sayıda personel alabilmektedir. Bu tarz alımlarda o esnadaki şartlara göre ilk 3-6 aylık maaşları İŞKUR ödemekte ve sonrasında BİM maaşları ödemeye başlamaktadır.

BİM Kasiyer Maaşları

Kasiyerler 2 farklı çalışma sistemi ile çalışmaktadır. Part time ve tam zamanlı olarak çalışan kasiyerlerin aldıkları maaşlar farklıdır. Part time kasiyerlerin 2021 yılı için alacakları yaklaşık aylık net maaş miktarı 1400-1800 TL civarındadır. Bunların çalışma koşulları, saatleri ve şartları mağaza sorumluları tarafından belirlenmekte, eğer ekstra çalışma olursa mesai ücreti de almaktadırlar.

Bilindiği gibi 2020 yılında net asgari ücret 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla tam zamanlı çalışan bir işçinin alacağı net ücret en az net 2 bin 324 lira 70 kuruş olacaktır.

BİM bünyesinde tam zamanlı olarak çalışan kasiyerlerin aldıkları maaşlar ise 2900-3600 TL arasında değişmektedir. Tam zamanlı çalışan kasiyerlerin günlük mesai süreleri 8,5 saattir. Eğer bu saatin üzerinde çalışma olursa maaşa mesai ücreti olarak eklenir.

Aynı zamanda aylık prim bulunmaktadır. Prim miktarı satışa ve performansa göre 200-700 TL arasında değişebilmektedir. Aynı zamanda BİM çalışanlarına yemek ücreti vermektedir.

BİM Personel Maaşları

Kasiyer dışında BİM bünyesindeki ana görevler mağaza sorumlu yardımcılığı ve mağaza sorumluluğudur. Bu pozisyonlarda çalışanlar; pozisyona, mağazaya ve kıdeme göre farklı maaşlar alabilmektedir. Aynı zamanda prim sistemi üzerinden çalışılmaktadır.

Mağaza sorumlu yardımcılarının aldıkları maaşlar yaklaşık 3000-3750 TL, mağaza sorumluların aldığı maaşlar ise 3500-4000 TL civarındadır. Fakat mağaza cirosu, satış primleri, ürün primleri gibi ekstra primler ile bu maaşlar değişebilmektedir.

One thought on “2021 BİM Kasiyer ve Personel Alımı – Çalışma Şartları ve Maaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir