Subway Çalışma Şartları ve Maaşları

Fred Deluca tarafından 1965 yılında kurulan Subway’in ilginç bir kuruluş hikayesi var. Tamamen amatör bir sandviççi olarak kurulan işletme, şuanda dünyanın en büyük fast food zincirlerinden birisi olmayı başarmıştır. Rakiplerinin kalite olarak önünde yer alan firma, ülkemizde de faaliyet göstermektedir. Büyük kentlerde ve AVM’lerde faaliyetlerini sürdüren firmanın, müşteri kitlesi oldukça geniştir. Bu yönlerinin dışında Subway, insanlara iş olanağı da sağlamaktadır. Şube sayısının fazla olması, sağlanan iş imkanlarının da fazla olması anlamına gelmektedir.

Subway Çalışma Şartları

Subway, ortalama bir fast food işletmesinden biraz daha yoğun olabilmektedir. Bundan dolayı da çalışma temposunun yüksek olduğu söylenebilir. Bu tempoya ayak uyduracak olan kişiler, çalışmak için buraya başvuru yapabilirler.

Part time ve full time olarak iki farklı çalışma seçeneği sunan firma, çalışma saatlerini de buna göre ayarlamaktadır. Yarı zamanlı çalışanların, çalışma saatleri ayarlanırken şubenin yoğun olduğu zaman dilimleri ve kişinin boş olduğu zamanlar dikkate alınmaktadır. Bu unsurlara göre çalışma saatleri belirlenmektedir.

Subway’de tam zamanlı olarak çalışacak kişiler ise günlük 8 saat çalışmak zorundadır. Bundan dolayı vardiya sistemi vardır ve bunun sayısı bazı yerlerde 2 iken bazı yerlerde 3 olabilir. Dinlenme molaları da bu süre içerisinde olup bundan dolayı çalışanların nispeten rahat ettiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Özel günlerdeki yoğunluktan ya da personel eksikliğinden dolayı çalışanlardan bazen daha uzun süre çalışmaları istenebilir. Çalışılan bu sürelerin ödemesi, maaşlara aktarılır. Bundan dolayı farklı firmalardaki gibi bir sömürü düzeni olmadığı söylenebilir fakat yukarıda da belirtildiği gibi çalışma temposu oldukça yüksektir.

Buradaki personeller, haftanın 6 gününde mesai yaparken diğer gün ise tatildirler. Tatil olan gün, diğer personellerin tatil günlerine göre belirlenmektedir. Bunun dışında işe yeni başlayan kişilere yıllık izin hakkı verilmemekte olup bu hakkın kazanılması için personellerin en az 1 yıl çalışması gerekiyor. Bu şartı sağlayan kişilere 14+2 gün yıllık izin verilmektedir.

Subway Maaşları

Subway, çalışanlarına pozisyonlarına ve çalışma sürelerine göre maaş ödemesi yapmaktadır. Fakat standart bir kişinin maaşı asgari ücrettir. Fazla çalışılan süre ve primler ile maaşlar nispeten biraz daha yükselmektedir.

Part time olarak çalışanlara ödenen maaş ise kişilerin çalışma süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak bu maaşların, tam zamanlıdan oldukça düşük olduğu bilinmektedir.

Subway İş Başvurusu

Subway için iş başvurusunda bulunmak için internet sitesinin kullanılması gerekiyor. Burada yer alan başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Daha sonra ise yapılacak değerlendirmeye göre başvuru sahibi yüz yüze görüşmeye çağırılacaktır. Bu görüşme de başarılı geçerse ilgili kişi, işe kabul edilir. Bu aşamadan sonra ise sabıka kaydı, SGK hizmet dökümü, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah ve diploma (öğrenim belgesi) gibi belgeler istenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir