Lise Öğrencileri İçin Ek İşler ve Para Kazandırabilecek İş Fikirleri

Öğrencilik yılları birçoğumuz için en güzel ve rahat yıllar olsa bile o yıllarda sürekli başa çıkmaya çalışılan maddi problemleri görmezden gelmek olmaz. Özellikle lisede okuyan öğrenciler için bu problem daha net olarak kendini hissettiriyor. Fakat lisede okuyan bir öğrenci olsanız bile ailenize çok fazla yük olmadan yaşamanız ve kendi bütçenizi oluşturmanız mümkündür. Bunun için biraz araştırma yapmak gerektiğini ve sabırlı olmak gerektiğini en başından bilmelisiniz. Belli bir ilgi alanınızın olması ve ona yönelmeniz de kaçınılmaz olmaktadır. Nasıl olacak derseniz, aşağıdaki seçeneklere göz gezdirebilirsiniz.

Özel Dersler

Liseli öğrenciler bilgili oldukları bir alanda rahatlıkla özel dersler verebilirler. Eğer bildiğiniz bir yabancı dil varsa ya da başarılı olduğunuz bir ders varsa, kendinizden alt sınıflara ya da ilkokul öğrencilerine o konuyla ilgili ders verebilirsiniz. Örneğin lise öğrencileri arasında bugün, ilkokul öğrencilerine İngilizce dersi veren çok fazla insan var. Ya da matematik, geometri gibi konularda alt sınıflara ders verenlerine de fazlasıyla rastlamak mümkün. Saatlik ücret aldıkları için de oldukça iyi para kazanmaları mümkün. Bu kısımda insanlarla birebir iletişim kurabilmek, sabırlı olmak, öğretmeyi sevmek gerekli. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Fakat ilk olarak sizin bu derste bilgili ve başarılı olmanız şarttır. Bunlar sonucunda aylık 1000 TL’den fazla para kazanmanız mümkündür.

Makale Yazmak

Bu işi yapmak için gereken tek şey yazmayı ve araştırmayı seviyor olmanız. Eğer yazı yazmak ve araştırma yapmak sizin için vazgeçilmez ise ve her konuda yazı yazabiliyorsanız, online olarak ve istediğiniz kadar, istediğiniz saatte çalışabilirsiniz. İnternet üzerinden istenilen başlık ve konulara göre yazdığınız makaleleri anlaştığınız firmaya veya siteye göndererek, belli bir aylık gelir elde etmeniz mümkün. Bunun en güzel tarafı ise istediğiniz zaman istediğiniz yerde çalışabiliyor olmanız. Makale yazma işi sabır isteyen, araştırma gerektiren bir iştir. Bu nedenle ilgili olmanız şarttır. Aynı zamanda klavyede hızlı olmanız sizin için ciddi bir avantaj olacaktır. Örnek olarak 400 kelime bir makale için 8 TL gibi bir ücret alırsınız. Günde 5-10 arası makaleyi rahatlıkla yazıyor olmanız gerekir.

Kasiyerlik

Özellikle günümüzde birçok AVM ve market bulunmaktadır. Bu mağazalarda birçok kasiyer çalışmaktadır. Birçok mağaza saat usulu çalışma olanağı sağladığından dolayı okul dışında kalan zamanlarınızda AVM’deki mağazalarda veya marketlerde kasiyer olarak çalışabilirsiniz. Kasiyerler genellikle çalıştıkları saat başına ücret alırlar, siz uygun olduğunuz gün ve saatleri belirlersiniz ve size uygun bir çalışma programı hazırlanır. Bu programa göre çalışarak hem düzenli bir iş elde etmiş olursunuz hem de ek gelir elde ederek kendi bütçenize ve ailenizin bütçesine katkı sağlamış olursunuz.

Part Time Çalışmak

Liseli öğrenciler arasında belki de en fazla tercih edilen iş kolu bu. Özellikle hafta sonları ve akşam saatlerinde konferanslarda, etkinliklerde, konserlerde, düğünlerde, otel organizasyonlarında hostes olarak çalışmanız mümkün. Bunun için de yine iletişim becerilerinizin güçlü olması önemli. Bu yapabileceğiniz işler arasında en yorucu olanlardan birisi. Çünkü bütün gün ayakta kalmayı ve hareket etmeyi gerektirebilir. Fakat günlük kazancınızı değerlendirdiğimizde, diğer birçok öğrenci işine göre çok daha makul ve fazla olur. Hosteslik dışında part time olarak bir cafede, restoranda garsonluk ya da bir ailede çocuk bakıcılığı yapmanız da mümkün. Özellikle bayanlar için çocuk bakımı ideal olabilir. Bu kısımda da önemli olan güven duyulan insanlarla çalışılıyor olması. Yaptığınız işe göre aylık kazancınız 500-2000 TL arasında değişebilir.

Özel Yetenekler

Eğer özel bir yeteneğiniz var ise bunu değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir müzik enstrümanı çalabiliyor ya da güzel şarkı söyleyebiliyorsanız, bundan ek gelir elde etmeniz mümkün. Yaşınız 18’den küçük ise birçok cafe sizi canlı performans türü çalışma için kabul etmeyebilir. Ancak sokak müzisyenliği yaparak sandığınızdan çok daha fazla ek gelir elde edebilirsiniz. Eğer bir hobiniz ya da ilgi alanınız yoksa da en kısa zamanda bir tane geliştirmeniz sizin açınızdan oldukça faydalı olur. Hem kişisel gelişim için, hem de üniversite yıllarında ek gelir sağlayabilmek açısından oldukça cazip. Aynı zamanda bu yeteneğiniz ile ilgili olarak ders verebilirsiniz. Fakat ders vermek için sadece çalmanız yetmez, burada birazda öğretme yeteneğinizin olması gerekiyor.

Web Sitesi Tasarlamak

Bu iş biraz göz korkutuyor gibi dursa da sanıldığı kadar zor değil. Özellikle şimdilerde oldukça kolay bir hal almış durumda. Artık günümüzde internetle ya da teknolojiyle haşır neşir olmayan insan neredeyse yok. Sizin teknolojiye ilginiz biraz fazlaysa bunu fırsata dönüştürebilirsiniz. Blogger, WordPress formatında siteler için görünüm, yerleşim, tema gibi hizmetler vermeniz için tek gereken, web sitelerinin nasıl kurulduğuna dair biraz araştırma yapmanız ve minik denemelerle kendinize ait bir portföy oluşturmanız. Bir zaman sonra ister istemez yaptığınız son işler ilk işlerinizden iyi olacaktır. Daha sonrasında küçük markalarla iletişime geçerek, evinizden online bir şekilde tasarım yapabilirsiniz. Bu işi yalnızca bir blog açarak ve içerik yazarak da ilerletebilirsiniz ancak tasarım yapmak kadar karlı olamayabilir. Daha uzun zaman ister ancak reklam, sponsorluk gibi yollarla para kazanmanızı mümkün kılar.

Gördüğünüz gibi, öğrenciyken çalışmak o kadar da zor değil. İş seçenekleri oldukça fazla olarak bulunmakta, biz burada size sadece bazı örnekler vermiş olduk. Yalnızca ne istediğinize, neye ilgi duyduğunuza karar verip, biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Sonra kendi ayaklarınızın üzerinde durabilirsiniz.

Originally posted 2021-05-12 03:43:15.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir