PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Ücretsiz Pilotluk Eğitimi Alabileceğiniz Yerler

Pilotluk birçok kişinin hayallerini süsleyen bir meslek olsa da, pilotluk eğitiminin oldukça pahalı ve maliyetli olması birçok kişinin bu hayallerini gerçekleştirmesini engelliyor. Fakat eğer biraz şanslı ve başarılıysanız ücretsiz olarak pilotluk eğitimi alabilir ve hayallerinizdeki mesleğe kavuşabilirsiniz. Peki nasıl ücretsiz pilotluk eğitimi alırım? Diye sorduğunuzu duyuyoruz. Sizlere bu konuda birkaç bilgi vereceğiz.

Öncelikli olarak pilot olmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlara detaylı bir şekilde girmek istemiyorum. Fakat başta THY Uçuş Eğitim Akademisi ve bazı uçuş okulları pilot olmanız için olanak sağlayan yerler. Bunun dışında pilot olmanız için bir yol daha var. O da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan okullarda eğitim almak. Tabi ki bu okullarda her eğitim alan pilot olacak diye bir durum yok ama en azından böyle bir şansınız var.

Askeri Pilot Olmak

Ücretsiz bir şekilde pilot olmanız için yollardan ilki ve bence daha kolay olanı askeri okullara gitmek ve eğitim görmek. Askeri pilot olabilmeniz için aslında önünüzde 2 yol bulunuyor. Bunlardan ilki ilköğretim eğitiminden sonra Askeri Hava Lisesi‘ne başlamanızdır. Buradan mezun olduktan sonra Hava Harp Okulu’ne geçiş yapabilirsiniz. Diğer yol ise liseli normal bir lisede bitirdikten sonra Hava Harp Okulu sınavına girerek hem teorik sınavda, hem mülakatta hem de uygulamalı sınavlarda başarılı olmaktır.

Tabi ki Hava Harp Okulu‘ndan mezun olduktan sonra hemen pilot olamıyorsunuz. Uygun kişiler çeşitli testlerden geçiriliyor ve ilk olarak pervaneli uçaklar ile uçuş eğitimlerine başlıyor. Bu eğitimlerden sonra ise adaylar Çiğli Ana Jet Üssü’ne gelerek burada 2 yıllık bir eğitim alıyorlar. Bu eğitimin sonunda başarılı olan adaylara ise pilot diploması veriliyor.

Aslında bu olay çok kapsamlı ve detayları çok fazla olan bir olay, bu konumuzda sizlere sadece kısaca yok gösterme amacında olduğumuz için detaylara girmedik. Askeri pilot olabilmek için yapılması gerekenlerde, eğitim sürecinden ve aşamalarından daha sonra detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Bu eğitime baktığımızda ise herhangi bir ekstra ücret ödemezsiniz. Sadece normal eğitim masraflarınız olur. Tabi ki askeri pilot olabilmeniz için çok uzun ve zorlu bir yol vardır. Bu yoldan başarılarınız, sabrınız ve karakteriniz ile sapmadan geçebilmeniz gerekiyor.

THY’de Ücretsiz Pilotluk Eğitimi

Diğer bir seçeneğiniz ise başlıktan anlaşılacağı gibi THY’de alabileceğiniz ücretsiz pilotluk eğitimidir. Türk Hava Yolları kendi bünyesine katmak istediği pilotları THY Uçuş Eğitim Akademisi’nde yetiştiriyor. Aslında bu eğitime direk olarak ücretsiz diyemeyiz ama ilk etapta herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Sizin için harcanan ücretler 15 yıllık mecburi görev süresi boyunca maaşınızdan kesiliyor.

Şu an için bir öğrencinin pilotluk eğitimi yaklaşık olarak 90.000 Euro’yu buluyor. Tabi ki THY Uçuş Eğitim Akademisi’nde alınan eğitimler için bu rakamları söylüyoruz. Bu akademide eğitime hak kazanan kişilerden bu ücret alınmıyor. Bu kişiler ile 15 yıllık mecburi hizmet için sözleşme yapılıyor ve eğitimin ücreti de bu süre boyunca maaşlarından kesiliyor.

Bu akademide eğitim alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Öncelikli olarak üniversitelerin mühendislik fakültelerinden mezun olmalısınız. Gerekli sağlık koşullarını yerine getiriyor olmanız lazım, boyunuzun 165 ile 190 cm arasında olması gerekiyor, yabancı dil bilgisi isteniyor. Bunun dışında tabi ki farklı şartlarda söz konusu, bunları detaylı olarak daha sonra vereceğiz.

Akademide öncelikli olarak 3 ile 6 ay arasında süren TİP eğitimi alınıyor. THY ihtiyaçları doğrultusunda adayların hangi uçaklarda bu eğitimi alacaklarına karar veriyor. TİP eğitimi simülatörlerde yapılıyor. Bunlardan her biri 4 saatlik 16 sortiden oluşuyor. Sonrasında adaylar görev yapacakları uçakta 3 aylık bir eğitim alıyor. Başarılı oldukları takdirde ikinci pilot olarak göreve başlıyorlar.

Yoruma kapalı.