PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

2022 Bakır Hurda Fiyatları

Hurdacılık ile uğraşanlar iyi bilirler ki bakır en değerli hurdalar arasında yer almaktadır. Diğer birçok hurda ve metale göre fiyatları yüksektir ve hurdacıların da öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. Bakır günümüzde birçok alanda kullanıldığından dolayı, bakır hurdası ile karşılaşma olasılığı da oldukça fazladır.

Bakırın Özellikleri

Bakır simgesi CU olan ve atom sayısı 29 olan bir elementtir. Elementin diğer özelliklerine bakacak olursak; yoğunluğu 8.91, atom ağırlığı ise 63.54’tür. Bakırın erime sıcaklığı ise 1083 santigrat derecedir. Kızıl renge sahip olan bir elementtir. Bakır doğada serbest halde veya birleşik olarak bulunabilmektedir. Kolay işlenebilen bir metaldir ve aynı zamanda iletkenliği çok iyi düzeydedir. Kolay işlenebilir olması ve iletkenliğinin iyi olması sebebi ile hem geçmişte hem de günümüzde yaygın kullanım alanlarına sahiptir.

Bakır günümüzde hem finansal olarak, hem de endüstriyel anlamda değerli bir elementtir. Günümüzde Dünya’da en çok kullanılan ilk 3 element arasında yer almaktadır.

Geçmişte bakır genellikle kolay işlenebilir olması nedeni ile çeşitli mutfak eşyalarında ve süs eşyalarında kullanılmıştır. Günümüzde ise daha yaygın olarak iletkenlik özelliğinin çok iyi olması sebebi ile kablolarda kullanılmaktadır. Bunun dışında süs eşyalarında, kuyumculukta, boyalarda, camlarda kullanımı da söz konusudur. Geçmişten gelen alışkanlık günümüzde çok yaygın olmasa da hala mutfak eşyası olarak kullananlarda vardır.

Hurda Bakır

Biz asıl konumuz olan bakır hurdasına gelelim. Günümüzde bakır hurdaları genellikle kablolar ve kullanılmayan eski mutfak eşyalarından oluşmaktadır. Bakır hurdalarının ana kaynakları bunlardır. Bunlar dışında bakır elementini içeren çeşitli başka hurdalarda karşımıza çıkabilmektedir.

Hurda Bakır Fiyatları

Bakır hurda, hurdanın kaynağına göre fiyatı değişmek ile beraber değerli bir hurdadır. Hurdacıların en çok görmek isteyecekleri ve tercih ettikleri hurdalar arasında yer almaktadır. Bakır hurda fiyatları ile ilgili olarak birkaç şirket ile görüştük ve hurda fiyatlarını öğrendik. Aşağıda bakır hurda fiyatları yer almaktadır.

  • Soyma Bakır Hurdası Fiyatı: 35,60 TL/Kg
  • Kırkambar (Bobin, Yanık, Boru) Bakır Hurdası Fiyatı: 32,80 TL/Kg
  • Lama Bakır Hurdası Fiyatı: 35,50 TL/Kg
  • Bakır (Kızıl) Talaş Hurdası Fiyatı: 29,00 TL/Kg
  • Antkron Kırma (Granür) Bakır Hurdası Fiyatı: 35,00 TL/Kg
  • TTR Kırma (Granür) Bakır Hurdası Fiyatı: 35,00 TL/Kg

2022 yılı için uygulanan güncel bakır hurda fiyatları yaklaşık olarak bu şekildedir. 2023 yılında ise yaklaşık olarak %10 oranında zam geleceği düşünülmektedir.

Bakırın Kullanım Alanları

Bakır, pek çok şeyde kullanılan bir ürün olmakta. Bunlardan birisi elektrik olarak yer alıyor. Enerji ve ısı, bakır içerisinde hızlı bir şekilde iletilebiliyor. Bundan dolayı elektrik iletiminde bakır kablo tercih ediliyor ki elektrik hızlı bir şekilde iletilsin. 1800’lü yıllarda ilk telefon hattında dahi bir süre sonra daha iyi performans için bakır kablolara geçilmişti. Bu da bakırın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Şimdi söylediğimiz gibi bakır kablolar telefon ve internet için de kullanılıyor. Henüz fiber kabloların bulunmadığı bazı noktalarda bakır kablolar ile internet ve telefon hizmeti sunuluyor. Günümüzde fiber kablolar yaygınlaşsa da halen bakır kablolar ile internete giren, telefon hattından yararlanan bulunuyor.

Bakırın kullanıldığı bir diğer alan mutfak ürünleri olarak gösterilebilir. Örneğin bakır bardak, bakır cezve ve bakır tabak oldukça yaygın bir kullanıma sahip. Özellikle geçmişte insanlar bakırdan üretilen bu eşyaları daha çok kullanıyordu. Günümüzde eskiye oranla bir azalma olsa da bu tür ürünler tercih ediliyordu. Bakır eşyaların kullanılma sebeplerinden birisi sıcaklığı koruyor olmasıydı. Örneğin bakır tabakta yemek yerken yemeğin hemen soğumaması da bununla ilgili. Bakırın kullanıldığı diğer alanlara hızlı bir şekilde göz gezdirirsek karşımıza inşaat, ulaşım, kimya, boya ve kuyumculuk gibi pek çok alan çıkıyor.

Yoruma kapalı.