PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Şartlar ve Maaşları

Halk arasında gardiyan olarak da bilinen infaz koruma memurları, cezaevlerinde görev yapar. Buradaki suçluların ıslah edilmesi ve yeniden topluma kazandırılmaları ile cezaevindeki düzenin sağlanması, temel görevleridir. Kendilerine has üniformaları olan ve bununla görevlerini yapan infaz koruma memurları, Genel İdari Hizmetler sınıfındaki Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne (CTE) bağlıdır.

Dışarıdan bakıldığında sadece cezaevindeki düzenin sağlanmasında görev aldıkları düşünülse de görevleri daha kapsamlıdır. Bunun için infaz koruma memuru olmak için insanların bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler arasında belli kriterlere göre alımlar yapılmakta ve bunlar cezaevleri ile ıslahevlerinde istihdam edilmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar?

Gardiyanların mesleklerini icra ettikleri cezaevleri, bir anlamda kapalı kutudur ve bundan dolayı sıradan insanların sık sık buraya gitmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla da gardiyanların ne iş yaptığı dışarıdan tam olarak bilinmez.

İnfaz koruma memuru tarafından yapılan işler farklı sınıflara ait olabilir. Bazı memurlar sadece evrak işleri ile ilgilenirken bazıları ise cezaevi içinde daha aktif bir rol üstlenebilir. İnfaz koruma memurlarının yaptıkları işler şu şekilde sıralanabilir.

 • Tutuklu yakınlarının getirdikleri eşyaların tutanak ile kaydedilmesi
 • Tutuklu yakınlarının cezaevine girişi sırasında detaylı olarak aranması
 • Yasak maddelerin içeriye girişini engelleme ve aramalarla bu tür maddeleri bulunduranları belirleme
 • Tutukluların yemek, revir, mahkeme süreçleri, hastane ve avlu gibi yerlere gitmelerine eşlik etme
 • Cezaevi kurallarına aykırı olan olaylara hızlı bir şekilde müdahale etme ve bunların büyümesini engelleme

Yukarıdaki maddeler incelendiğinde, infaz koruma memurlarının cezaevinin işleyişinde ciddi bir sorumluluğu olduğu görülecektir. Bunların haricinde idari memurun olmadığı zamanlarda bu iş ile de ilgilenirler.

İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları ve Başvurusu

Meslek sahibi olmak isteyenler için İKM, son derece cazip bir seçenektir. Çalışma şartlarının çok fazla ağır olmaması, maaşının da Türkiye ortalamasından yüksek olması sebebiyle, insanlar için önemli bir seçenek olduğu söylenebilir. Fakat bu mesleği yapabilmek için bir takım şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan öne çıkanlardan bazıları şu şekildedir.

 • KPSS için belirlenen barajın üzerinde puan almış olmak
 • Erkeklerin askerliklerini yapmış ya da tecil ettirmiş olmaları
 • Alımın yapılacağı yılın ocak ayı itibariyle 30 yaşını bitirmemiş olma
 • Adayların en az lise ya da dengi bir okuldan mezun olması
 • Erkek adayların boyların en az 1,70 m, kadın adayların ise 1,60 m olması
 • Vücut kitle endeksinin belirlenen standartlar arasında olması (boy ile kilonun uyumu)

Yukarıda belirtilen şartları sağlayan adaylar gardiyan olabilir. Bunun için Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre başvuru yapılması gerekiyor. Söz konusu tarihler arasında izlenmesi gereken adımların ilki, Adalet Bakanlığı internet sitesinde bulunan Ek-2 isimli formun doldurulmasıdır. Bu formun dışında KPSS sonuç belgesi, öğrenim belgesi (diploma), adaylar evli ise eşlerinin iş durumunu açıklayan dilekçe ile başvurunun yapılması gerekiyor. Başvurular direkt olarak ya da posta ile yapılabilir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi bakanlık tarafından yayımlanacak olan kılavuzdan öğrenilebilir.

Başvuru sürecinin son ayağını ise mülakat oluşturmaktadır. Yukarıdaki şartları sağlayan adaylar arasından yapılacak olan alım sayısına göre farklı sayıda aday çağırılır ve bunlar ile mülakat yapılır. Böylece hangi adayların infaz koruma memuru olacağı belirlenmiş olur.

İnfaz Koruma Memuru Maaşları

İnfaz koruma memuru olan kişilerin alacakları maaşlar, görev süresi ve memurların eğitim düzeyine göre değişmektedir. Yukarıda da açıklandığı için adayların en az lise mezunu olması yeterlidir. Maaş olarak en düşük olan da lise mezunlarıdır. Eğitim seviyesi arttıkça alınan maaşlar da artmaktadır. Eğitim durumuna göre ortalama olarak maaşlar şu şekildedir.

 • Kadrolu İKM: 3.700 TL
 • Sözleşmeli Ortaöğretim Mezunu İKM: 3.300 TL
 • Sözleşmeli Ön Lisans Mezunu İKM: 3.400 TL
 • Sözleşmeli Lisans Mezunu İKM: 3.600 TL

Burada belirtilen rakamlar ortalama olup bunlar her yıl değişmektedir. Bundan dolayı rakamlara, değişebileceğini dikkate alarak bakmak gerekiyor.

İnfaz Koruma Memuru Çalışma Şartları

İnfaz koruma memurlarının çalışma şartları konusunda bilinmesi gereken ilk husus, bu memurların 24 saat görev yapmaları gerektiğidir. Bundan dolayı da vardiyalı bir sistem söz konusudur. Vardiyalardan ilki sabah 08:00’de başlayıp 20:00’de sonlanırken diğeri ise saat 20:00’de başlar ve sabah 08:00’de sona erer. Bu sistemde gündüz çalışan İKM’ler 24 saat dinlenme hakkı kazanırken gece çalışanlara ise 48 saat dinlenme hakkı verilir.

Vardiya sisteminin dışında klasik memur mesaisi gibi bir çalışma sistemi de söz konusudur. Bu kişiler ise mesaiye saat 08:00’de başlar ve saat 17:00’ye kadar görev yaparlar. Hafta sonlarında ise görev yapmazlar. Bu şekilde çalışanların genellikle evrak işleri ile uğraştığını belirtmek gerekiyor. Cezaevindeki duruma göre görev dağılımları yapılmaktadır.

İnfaz koruma memurlarının çalışma şartları, teknolojik gelişmelere bağlı olarak kolaylaşmaktadır. Teknolojik cihazların etkili bir şekilde bir takım ihtiyaçları gidermesi, gardiyanlar üzerindeki iş yükünün azalmasına neden olmaktadır.

Yoruma kapalı.