PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

MİT’te İstihbarat Uzmanı (Ajan) Olmak ve Başvuru

Birçok kişinin hayal ettiği mesleklerden olan ajanlığı, istihbarat uzmanı adı ile MİT bünyesinde yapmanız mümkündür. Ülkemizdeki en gizemli ve prestijli mesleklerden birisi olan MİT ajanlığı, seçim süreci zorlu olan ve birçok yeterlilik isteyen bir meslektir. Fakat bu sizin ajan olamayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer şartları sağlıyorsanız başvuru yapmanızda hiçbir sakınca yok. Başvurunuzu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken ise haber beklemek. Belki de haber ve bu meslek size oldukça yakın.

İstihbarat Uzmanı Nedir? Kimdir?

MİT kendi bünyesinde çeşitli kariyer fırsatları sunmaktadır, alt birimlere ve kadrolara yer vermektedir. Bu kadrolardan en önemlileri ise istihbarat uzmanlarıdır. İstihbarat uzmanının temel görevleri aşağıda yer almaktadır.

  • Ülke güvenliğine karşı gelebilecek olan iç ve dış tehditlerin engellenmesi.
  • Terörizm ve teröristler ile mücadele edilmesi.
  • Ülkemizde ve dünyada yaşanan siyasi, ekonomik, hukuki, askeri ve teknolojik gelişmeler ile yeniliklerin takip edilmesi.
  • Dış güçler tarafından yürütülmekte olan veya yürütülmeye çalışılan istihbarat faaliyetlerine karşı koyulması.

İstihbarat Uzmanı Olmak!

Millî İstihbarat Teşkilâtı ülkemizin gizli bir servisidir. İstihbarat faaliyetlerini çok iyi bir şekilde ve sorunsuzca sürdürebilmenin en temel faktörü ise nitelikli insanlardır. MİT bünyesine katacağı kişilerde öncelikle bunu beklemektedir. Bunun yanında analitik zekaya sahip, yaratıcı ve yenilikçi düşünebilen, sorumluluk sahibi ve özgüveni yüksek, disiplinli ve gelişime açık kişiler aramaktadır.

Bunların yanında istihbarat bir takım çalışması işidir. Takım çalışmasını benimsiyor olmak ve takım çalışmasına yatkın olmak, iletişim becerileri güçlü olmak, sözlü ve yazılı iletişimde başarılı olmak MİT’in aradığı kişilerde olması gereken özellikler arasında yer almaktadır.

İstihbarat Uzmanı Olmak İçin Şartlar

  • Öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • Yaş olarak aranan kriter 35 yaşını geçmemiş olmaktır.
  • 4 yıllık eğitim veren lisans bölümlerinin birisinden mezun olmak veya mezun olmasına en fazla 3 ay kalmış olmak.
  • Yukarıda saymış olduğumuz analitik zeka, yaratıcı düşünebilme, sorumluluk sahibi olma ve sorumluluk alma, iletişim becerilerinin güçlü olması gibi niteliklere sahip olmak.
  • MİT bünyesinde çalışmak için mevzuata aykırı herhangi bir engel bulunmaması.
  • Çok iyi seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak.

Yabancı dil seviyesi için çeşitli şartlar aramaktadır. Bunun için YDS/KPDS/ÜDS sınavlarında İngilizce, Fransızca ve Almanca için en az 80 puan almak, bu dillerin dışında kalan dillerde ise en az 70 puan almak gerekmektedir. Sınav sonuçlarının son 5 yıla ait olması istenmektedir. Sınav dışında belirttiği yabancı dil ile ilgili olarak bu ana dilde eğitim veren kuruluşlarda en az 3 yıl eğitim görmüş olmak.

İstihbarat Uzmanı Seçilebilmek

Aslında yukarı gördüğünüz gibi başvuru koşulları oldukça basit görünüyor. Fakat bu süreç oldukça uzun ve ciddi elemelerin olduğu bir süreçtir. MİT gerçekten istihbarat uzmanı olabilecek, bu alanda ülkeye ciddi katkılar yapabilecek kişileri seçmektedir. Süreç boyunca birçok farklı teste tabi tutulabilir ve birçok farklı elemeden geçebilirsiniz. Fakat oldukça prestijli ve iyi bir kariyer olduğundan bunu denemenizde fayda var.

MİT İstihbarat Uzmanı Başvurusu

Başvuru için MİT’in internet sitesinde yer alan MİT Kariyer bölümünden özgeçmişinizi bırakabilirsiniz. Bu sayfada özgeçmiş bırakmak ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. Eğer sizin böyle bir kariyer planınız varsa başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.