PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

kucukbas Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Ülkemide bulunan pek çok kişi hayvancılık ile geçimini sağlıyor. Küçükbaş hayvan kredileri sayesinde pek çok kişi işini daha büyük yerlere getirebiliyor. Hayvancılık yapmakta olan pek çok kişinin tercihi olan koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların, alımlarının yapılabilmesi için birtakım şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

 

Küçükbaş hayvan kredisi alabilmek için Ziraat bankası aracılığı ile uygun vade seçenekleri ve faiz oranlarına bakarak fırsatlardan yaralanabilirsiniz. Pek çok yılda olduğu gibi bu yıl da Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık desteği sunuyor. Peki küçükbaş hayvan ile iş yapabilmek ve küçükbaş hayvan alabilmek için verilen kredilerde istenilen evraklar ve şartlar nelerdir?

Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

buyuk4 1 Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Sıfır faizli kredi alabilmek için 6 adet kritein sağlanıyor olması gerekir. Peki sağlanması gereken bu 6 kriter nelerdir?

1-Öncelikli Bölge Yatırım İlleri Kriteri

Bu kriterde faiz indirimi elde edebilmek için seçilmiş olan illerde hayvancılık ile uğraşıyor olmak gereklidir. Bu iller dışında hayvancılık ile uğraşmakta olan kişiler ilave indirimlerden yararlanamaz.

2-Atıl İşletme Özellikli Kriter

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşan ve son 1 yıldır çalışmayan işletmeler, ilave faiz indirimlerinden yararlanabilir.

3- Yurt İçi Hayvan Alımı

Yatırım ve işletme kredisinden ilave faiz indiriminden yararlanabilmek için özellikli şartların yerine getirilmesi gerekir. Kredi ile yeni alınacak olan hayvanların ya da iişletmede bulunmakta olan hayvanların yurt içinde doğmuş olması gereklidir. Alınan hayvanların yurt içinde doğup doğmadığı Hayvan Bilgi Sistemi üzerinden yapılmakta olan kontroller ile anlaşılır.

4-Yem Üretimi Ve Mera Kullanımı

KİŞİlerin faiz indiriminden yararlanabilmeleri için:

 • Bakanlık kayıt sistemi üzerinde yem bitkisi ekilişinin kayıtlı bulunması,
 • Mera kullanıcılarının il, ilçe müdürlüğüne ya da köy muhtarlarına gidip gerekli belgeleri almaları gerekir.
 • Her 10 hayvan için 1 dekar yem bitkisinin ekilişinin bulunması gereklidir.

5-Genç Çiftçi Girişimciler

40 yaşını aşmamış olan kişiler faiz indirimlerinden yararlanabilmek için üretici ortakları ile belirli miktarda hisseye sahip olmaları ve ortaklıklarının belirli bir süre boyunca devam ediyor olması gerekir.

6-Kadın Girişimci Kriteri

Kadın girişimci kendi adına üretim yapıyor ise ve belirli miktarda bir hisseye sahip olup bu hisseye olan ortaklığı belirli bir süre boyunca devam ediyor ise kişi, ilave faiz indirimlerinden faydalanabilir.

 

Küçükbaş Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

evrak Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar, kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel itibariyle şunlardır:

 • Gelir durumunu göstermekte olan belge
 • Başvuru sahibine ait olan kimlik belgesi
 • ÇKS belgesi
 • Kefil gerekli olduğu zaman kefil için istenen gelir belgesi
 • İşletme faaliyetini göstermekte olan mali durumu beyan eden belge
 • Krediye karşılık ipotek ettirilecek olan mülke ait belgeler

 

Küçükbaş Hayvancılık Kredi Başvurusu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Küçükbaş hayvancılık kredisi, ziraat bankası be tarım kredi kooperatifinin şatları dahilinde değerlendirilmektedir. Küçükbaş hayvan kredisi başvurusu sırasında ve öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır:

 • Küçükbaş hayvancılık üretim konusunda Tarım Orman Bakanlığı aracılığı ile takip ve kontrol edilen konularda kişinin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kayıt sistemine kayıtlı olması zorunludur.
 • İşletme, kredi başvuru tarihinden önce alınmış ise işletmenin ne zaman satın alındığına dair bir belge gösterilmek için başvuru sırasında verilir.
 • Alınan yerin kredi geri dönüşü yapılıncaya kadar amacı dışında kullanılmayacağını belirten, noterden ya da ziraat bankasından TKK mevzuatında belirtilmiş olan taahhütname ile başvuru yapılır.
 • Çiftçilerden özel olarak evrak talep edilir.

Yetiştiriciliği Yapılabilecek Küçükbaş Hayvanlar

Küçükbaş hayvancılık işi, özellikle hayvanlarla yaşamayı sevenlerin beğendiği bir iş olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu iş hem eğlenceli hem de mutlu bir şekilde yapılabilir. Hayvanların arasında kim mutlu olmaz ki? Bakılabilecek ve bu işten gelir elde etmeyi sağlayacak küçükbaş hayvanlar arasında koyunlar yer alıyor. Koyun yetiştiriciliği, ülkemizde sıklıkla yapılan bir iş olmakta. Özellikle kırsal kesimlerde bolca tercih edilen koyunlar, büyükbaş hayvanlara göre çok uygun fiyatlara sahip olmasıyla da ön plana çıkıyor olmakta. Kuzudan koyuna doğru ilerleyen bu hayvanların etinden, sütünden, peynirinden, yününden ve daha pek çok şeyinden yararlanılabilir.

Koyunların yanı sıra bir diğer hayvan karşımıza keçi olarak çıkıyor. Keçiler, oldukça uygun fiyatlar ile karşımıza çıkıyor. Birkaç tane alıp bakmak dahi güzel kazançlar sağlayabilir ve kısa sürede masrafı kapatabilir. Keçi sütü, keçi sütü peyniri ve keçi yünü gibi keçilerin pek çok şeyi kullanılabilir. Keçilerin dışında bir diğer hayvan olarak sizlere koçu önerebiliriz. Koç, Mammalia sınıfında yer alan ve koyunlarla aynı ailede bulunan bir hayvan. 6 aya yakın gebelik süresi bulunan bu hayvanlar 12 yıla kadar yaşayabiliyor. Uygun fiyatlara sahip olan ve yeni doğmuş olan bir koç almak kısa sürede masrafları karşılayacağı için bu işi tavsiye edebiliriz fakat bu işi en iyi şekilde yapmak gerekiyor.

Yoruma kapalı.