PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

E-Kitap Yazmak ve Satmak – Püf Noktalar!

Hikaye ve roman ya da bir araştırma kitabı yazmayı seviyorsunuz ama maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı kitabınızı baskıya veremiyor musunuz? O halde kitabınızı e-kitap olarak yayınlamak sizin için iyi bir fikir ve gelir kaynağı olabilir.

E-kitap yazmak ve yayınlamak profesyonel yazarlık gerektirmez. İlgili olduğunuz konularda 40-50 sayfalık bir kitap bile oluşturma şansınız var. Fakat kitabın tutabilmesi ve ciddi kazançlar getirebilmesi için başarılı olması da gerekiyor. Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim, direk olarak para kazanmak amacı ile kitap yazmaya kalkarsanız başarı şansınız azalacaktır. Bunun yerine tamamen duygularınız ile hareket ederek hikayeler ve romanlar yazın veya bildiğiniz konularda araştırma, eğitim kitapları yazın.

E-Kitap Nasıl Yazılır?

Daha önce bu konu hakkında tecrübeniz yoksa yapmanız gereken öncelikli olarak 3-5 tane kitabı incelemek olmalıdır. Ücretsiz yayınlanan birçok e-kitap bulunmaktadır. Bu kitaplardan özellikle sizin yazacağınız tarza yakın olanlardan indirin ve bunları detaylı olarak inceleyin. Bu sayede nasıl bir ifade ile başlamanız gerektiğini, kitabınızın nasıl olması gerektiğini, okurların neler beklediğini az çok göreceksiniz.

Bu aşamadan sonra sıra sizin kitap yazmanıza geldi. Burası oldukça basit, yapmanız gereken sadece Microsoft Office Word veya benzeri bir program yazılarınızı klavyeden yazmak. Daha önce kağıtlara not aldığınız yazıları direk olan bu ve benzeri programlara geçirebilirsiniz. Eğer daha önce herhangi bir taslak vb. kullanmadıysanız direk olarak buradan yazmaya başlayabilirsiniz.

Yazınızı tamamladıktan sonra başlıkları, alt başlıkları, içindekiler kısmını, sayfa numaralarını düzenlemeniz gerekecektir. Bu işlemlerden sonra yazınızı yine Microsoft Office Word gibi programlarda tutabilirsiniz veya PDF formatına dönüştürebilirsiniz.

Başarılı Olmak İçin Ne Tarz E-Kitap Yazılmalıdır?

Aslında bu sorunun cevabından ziyade; “Ben hangi konuda başarılı olurum?” sorusunu kendinize sormanızda fayda var diye düşünüyorum. Çünkü insanlara gerçekten bir şeyler katabilmek için sizin o konuda ciddi bilgilere ve tecrübelere ihtiyacınız vardır. Bilmediğiniz bir konuda yazı yazmak oldukça zor olacaktır. Yazsanız bile bunların başarılı olma şansı düşük olacaktır.

Bu genel bilgiyi verdikten sonra hangi tür kitaplar tutuyor derseniz; genellikle insanlara bir şeyler öğrenebilecekleri e-kitapları tercih ediyorlar. Sağlık, zayıflama, iş fikirleri, para kazanma önerileri, aşk, astroloji başlıca ilgi duyulan kategoriler arasında yer almaktadır.

E-Kitap Nasıl Satılır?

Kitabınızı yazdınız ve yayına hazır hale getirdiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken kitabınızın pazarlamasını yapmak. E-Kitap satmak için seçebileceğiniz en iyi yol, bu iş ile ilgili olarak alışveriş imkanı sunan siteleri kullanmak. Bu amaçla çeşitli e-ticaret platformlarını kullanabilirsiniz. Dünya’da sadece e-kitap üzerine açılmış olan siteler mevcuttur. Fakat ülkemizde direk olarak bu alanda hizmet veren bir site yoktur.

Diğer bir yöntem ise son yılların en güçlü platformu olan sosyal medyadır. Sosyal medyada vereceğiniz reklamlar ve kendi hesaplarınızdan yapacağınız duyurular ile e-kitabınızı satmaya başlayabilirsiniz. Zaten başarılı bir kitap sahibiyseniz kısa sürede kitabınızın ünü yayılacak ve müşteriler sizi bulmaya başlayacaktır.

Özellikle belli bir başarıya ulaşmış olan kitaplar ve yazarlar için web sitesi açılabilir. Açılan web sitesinde kitabın ve yazarın tanıtımı ayrıca e-kitabın satışı yapılabilir.

E-Kitap Ne Kadar Kazandırır?

Bu tamamen sizin kitabınız ve müşteri potansiyeliniz ile alakalıdır. Günümüzde e-kitaplar içeriğine, sayfa sayısına, yazarına ve buna benzer faktörlere bağlı olarak 10-100 TL arasında satılmaktadır. Yani yaptığınız her bir satış için bu parayı kazanırsınız. Bundan sonrası ise yapacağınız satış adedi ile alakalıdır.

E-Kitap Satışını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Her alanda olduğu gibi bu alanda da reklam oldukça önemlidir. Özellikle sosyal medyanın gücünü kullanmakta fayda vardır. Sosyal medya reklamları ile hedef kitlenize ulaşarak satış rakamlarınızı artırma şansınız vardır. Bunun dışında Google reklamları yine denemeniz gereken bir satış artırma yöntemidir.

Bunlar bir yana en iyi reklam kitabınızı satın alanların yaptığı reklamlardır. Sattığınız kişilerden mutlaka geri dönüş bekleyin, olumlu geri dönüşleri sosyal medyada ve varsa sitenizde paylaşın. Bu yorumların olabildiğince fazla kişiye ulaşmasını sağlamaya çalışın.

E-Kitap Satışının Önemi

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber dijitalleşme de hızlı bir şekilde yayılım gösteriyor. Özellikle son zamanlarda koronavirüs salgınının da etkisiyle beraber dijitalleşme hızlı bir şekilde kendini gösterdi. Dijital ortamın etkili olması, kitap sektörünü de etkilemiş bulundu. Artık bazı insanlar e-kitap okuyarak hem daha uygun fiyata kitap sahibi olabiliyor hem de fiziksel bir kitap alma gereksinimi duymuyor. Günümüzde artık e-kitap sahibi olmak gerekiyor. Dediğimiz gibi e-kitap sektörüne olan talep gittikçe yükseliyor. Bu sektörün anlatmak için daha pek çok önemi bulunsa da her birini sizlere anlatmak uzun sürer. Bu konu başlığı altında bazı avantajlarından söz etmek istiyoruz.

Bazı insanlar “Neden e-kitap tercih etmeliyim?” sorusunun cevabını merak ediyor. Bunlardan birisi maliyetinin düşük olması. Dijital ortamda olan bir şey için baskı ücretleri bulunmaz. Bu da sınırsız stok ve düşük maliyet anlamına geliyor. Kitap bir kere yazıldıktan sonra istenildiği kadar satış yapılabilir. Bu en büyük avantajlardan birisi olmakta. E-kitap ile birlikte sağlanan bir diğer avantaj kullanıcıların kitaba kolay bir şekilde ulaşabiliyor olması. Kullanıcılar hemen internet üzerinden kitabı satın alarak dijital ortamda okuyabiliyor. Bunun yanı sıra sunulan avantajlardan birisi de kitabın yırtılma veya kaybolma gibi bir derdi bulunmaması. Bu da önemli bir ayrıcalık olarak kullanıcıların yanında yer alıyor.

Yoruma kapalı.