İnternetten Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyen kişiler için internet mecrası oldukça geniş bir pazardır. İnternetten fotoğraf satmak ya da photoshop yapmak oldukça fazla para kazandıracak iş fikirlerinden birisidir.

Bu noktada geniş bir müşteri kitlesi bulunmakla birlikte, müşteri kitlesine ulaşmanız ve tanınır hale gelmeniz oldukça zordur. Bu zorluğu aşmak için alanında tanınmış internet siteleri üzerinden satış yapabilirsiniz.

photo sales photo

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma

Stok fotoğraf siteleri üzerinden para kazanmak için öncelikle sitelere üye olmanız gerekmektedir. İnternet üzerinde her gün pek çok yeni site kurulmaktadır. Elbette bu sitelerin bilgi içeriğinin yanında görsel zenginliği de site sahipleri için büyük önem arz etmektedir. Bu noktada devreye stok fotoğraf siteleri girmektedir.

Orijinal fotoğraflar kullanmak isteyen kişiler bu siteler üzerinden fotoğraf satın almaktadır. Örneğimizi siteler üzerinden vermiş olsak da, müşteri portföyü yalnızca site sahipleri ile sınırlı değildir. Reklam ajansları başta olmak üzere pek çok sektörde fotoğraf alımı için stok fotoğraf siteleri kullanılmaktadır.

İnternetten fotoğraf satmak için yapmanız gereken çekmiş olduğunuz yüksek çözünürlükteki fotoğrafları siteye yüklemek olacaktır. Siteler, satılan her ürününüz üzerinden komisyon almaktadır. Hatta bu sektörde komisyon oranı pek çok sektörden daha fazladır. Sitelerin satıştan aldığı komisyon %60’lara kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple site seçiminizi dikkatli yapmanız gerekmektedir.

Stok Fotoğraf Satılabilecek Siteler

Stok fotoğraf siteleri arasında en yaygın olanlar şu şekilde listelenebilmektedir:

  • İStock
  • Shutterstock
  • 500px
  • ETSY

İStock Fotoğraf Satma

 İStockphoto stok fotoğraf satma konusunda çalışabileceğiniz en bilinen sitelerden birisidir. Siteye doğrudan üye olma imkanı bulunmamaktadır. Öncelikle üyelik başvurusu sürecinden geçmeniz ve kabul edilmeniz gerekmektedir.

Siteye üyelik başvurusu yapmak için öncelikle çalışmak istediğiniz kategoriyi seçmeniz gerekecektir. Ardından sistem size bir yazılı mülakat göndermektedir. Son olarak ise ürünlerinizden örnek talep edilmektedir. Bu sürecin sonunda olumlu bir sonuçla karşılaşmanız halinde üyeliğiniz aktifleştirilmektedir.

Sitenin oldukça yüksek miktarda komisyon aldığı bilinmektedir. %55 civarında bir komisyon talep edilebilmektedir. Bununla birlikte bu konuda farklı imkanlar da tarafınıza sunulacaktır.

Shutterstock Fotoğraf Satma

Shutterstock stok fotoğraf satma konusunda kendini kanıtlamış bir diğer sitedir. Siteden bugüne kadar 500 milyona yakın fotoğraf indirildiği bilinmektedir. Bu indirmelerden 900 milyon TL para kazanılmıştır.

Siteden para kazanmak için fotoğraflarınızın satılması gerekmektedir. Fotoğraf adedi başına ödeme yapılmaktadır. Fotoğraf adedi başına 400 TL’ye kadar kazanılabilmektedir.

Fotoğraf satarak para kazanma işinde fotoğraflarınızın kalitesinin yanı sıra çalıştığınız siteler ve komisyon oranları da büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte adet üzerinden 400-750 TL arasında bir para kazanıldığını söylemek mümkündür.

Elbette bu siteler milyonlarca üyesi olan ve bir o kadar da fotoğraf bulunan sitelerdir. Bu sebeple para kazanabilmek için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekecektir.

İnternetten fotoğraf satmak için dikkat etmeniz gereken püf noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Öncelikle kullanım koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Komisyon oranı çok yüksek ancak fotoğraf fiyatları düşük olan siteler ile çalışmak kazancınızı düşürecektir. Fotoğraf fiyatlarını daha yüksek belirleyebilecek sitelerle çalışmanız gerekmektedir.
  • Telif haklarının size ait olması gerekmektedir.
  • Fotoğraf kalitenizin yüksek olması gerekmektedir. Pek çok site üyelik başvurusu ile üye kabul etmektedir. Bunun en temel amacı, kaliteli fotoğrafçılarla çalışmaktır. Bu alanda para kazanabilmek için çalıştığınız sitenin tanınmış bir site olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf kaliteniz ne kadar yüksek olursa, fiyatı da aynı oranda yükselecektir.

Originally posted 2021-04-29 15:51:23.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir