PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

İnternetten Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyen kişiler için internet mecrası oldukça geniş bir pazardır. İnternetten fotoğraf satmak ya da photoshop yapmak oldukça fazla para kazandıracak iş fikirlerinden birisidir.

Bu noktada geniş bir müşteri kitlesi bulunmakla birlikte, müşteri kitlesine ulaşmanız ve tanınır hale gelmeniz oldukça zordur. Bu zorluğu aşmak için alanında tanınmış internet siteleri üzerinden satış yapabilirsiniz.

photo sales photo

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma

Stok fotoğraf siteleri üzerinden para kazanmak için öncelikle sitelere üye olmanız gerekmektedir. İnternet üzerinde her gün pek çok yeni site kurulmaktadır. Elbette bu sitelerin bilgi içeriğinin yanında görsel zenginliği de site sahipleri için büyük önem arz etmektedir. Bu noktada devreye stok fotoğraf siteleri girmektedir.

Orijinal fotoğraflar kullanmak isteyen kişiler bu siteler üzerinden fotoğraf satın almaktadır. Örneğimizi siteler üzerinden vermiş olsak da, müşteri portföyü yalnızca site sahipleri ile sınırlı değildir. Reklam ajansları başta olmak üzere pek çok sektörde fotoğraf alımı için stok fotoğraf siteleri kullanılmaktadır.

İnternetten fotoğraf satmak için yapmanız gereken çekmiş olduğunuz yüksek çözünürlükteki fotoğrafları siteye yüklemek olacaktır. Siteler, satılan her ürününüz üzerinden komisyon almaktadır. Hatta bu sektörde komisyon oranı pek çok sektörden daha fazladır. Sitelerin satıştan aldığı komisyon %60’lara kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple site seçiminizi dikkatli yapmanız gerekmektedir.

Stok Fotoğraf Satılabilecek Siteler

Stok fotoğraf siteleri arasında en yaygın olanlar şu şekilde listelenebilmektedir:

  • İStock
  • Shutterstock
  • 500px
  • ETSY

İStock Fotoğraf Satma

 İStockphoto stok fotoğraf satma konusunda çalışabileceğiniz en bilinen sitelerden birisidir. Siteye doğrudan üye olma imkanı bulunmamaktadır. Öncelikle üyelik başvurusu sürecinden geçmeniz ve kabul edilmeniz gerekmektedir.

Siteye üyelik başvurusu yapmak için öncelikle çalışmak istediğiniz kategoriyi seçmeniz gerekecektir. Ardından sistem size bir yazılı mülakat göndermektedir. Son olarak ise ürünlerinizden örnek talep edilmektedir. Bu sürecin sonunda olumlu bir sonuçla karşılaşmanız halinde üyeliğiniz aktifleştirilmektedir.

Sitenin oldukça yüksek miktarda komisyon aldığı bilinmektedir. %55 civarında bir komisyon talep edilebilmektedir. Bununla birlikte bu konuda farklı imkanlar da tarafınıza sunulacaktır.

Shutterstock Fotoğraf Satma

Shutterstock stok fotoğraf satma konusunda kendini kanıtlamış bir diğer sitedir. Siteden bugüne kadar 500 milyona yakın fotoğraf indirildiği bilinmektedir. Bu indirmelerden 900 milyon TL para kazanılmıştır.

Siteden para kazanmak için fotoğraflarınızın satılması gerekmektedir. Fotoğraf adedi başına ödeme yapılmaktadır. Fotoğraf adedi başına 400 TL’ye kadar kazanılabilmektedir.

Fotoğraf satarak para kazanma işinde fotoğraflarınızın kalitesinin yanı sıra çalıştığınız siteler ve komisyon oranları da büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte adet üzerinden 400-750 TL arasında bir para kazanıldığını söylemek mümkündür.

Elbette bu siteler milyonlarca üyesi olan ve bir o kadar da fotoğraf bulunan sitelerdir. Bu sebeple para kazanabilmek için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekecektir.

İnternetten fotoğraf satmak için dikkat etmeniz gereken püf noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Öncelikle kullanım koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Komisyon oranı çok yüksek ancak fotoğraf fiyatları düşük olan siteler ile çalışmak kazancınızı düşürecektir. Fotoğraf fiyatlarını daha yüksek belirleyebilecek sitelerle çalışmanız gerekmektedir.
  • Telif haklarının size ait olması gerekmektedir.
  • Fotoğraf kalitenizin yüksek olması gerekmektedir. Pek çok site üyelik başvurusu ile üye kabul etmektedir. Bunun en temel amacı, kaliteli fotoğrafçılarla çalışmaktır. Bu alanda para kazanabilmek için çalıştığınız sitenin tanınmış bir site olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf kaliteniz ne kadar yüksek olursa, fiyatı da aynı oranda yükselecektir.

Getty Images

Getty Images, genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde yer alan bir stok fotoğraf kaynağı olarak yer alıyor. Dünya çapında hizmet sunan firmanın fiziksel galerileri de bulunuyor. Fotoğraf, video ve ses içeriklerine sahip olan Getty Images, genel içeriklerin yanı sıra basın görsellerine de yer veriyor. On milyonlarca içeriğe sahip olan Getty Images, gelir elde etmek için güzel bir tercih olabilir. Döviz kuru üzerinden ödeme yapan Getty Images ile birlikte tek bir fotoğraf bile ciddi kazançlar sağlayabiliyor.

Adobe Stock

Adobe Stock, Adobe firmasının geliştirmiş olduğu bir stok medya yazılımı olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Çeşitli projeler üzerinde çalışan tasarımcıların ilgi odağı haline gelen bu depo, bu zamana kadar pek çok kişinin işine yaramış durumda. Üretken içeriklere yer veren uygulamada tema, 3 boyutlu nesne, fotoğraf, resim ve video gibi pek çok şey bulunuyor. Ayrıca uygulamada ücretsiz içerikler de yer edinmiş durumda. Sanatçılar buraya yatırım yaparak gelir elde edebiliyor.

iStock

Bir diğer stok medya olan iStock, 2000 yılında kurulan bir firma. Getty Images firmasına ait olan iStock’un merkezi Kanada’da yer alıyor. Fotoğraf, video ve illüstrasyon gibi pek çok çalışmanın yer aldığı bu web sitesinde kullanıcılar kendi çalışmalarını ekleyerek para kazanmaya başlayabilir. Oldukça faydalı bir site olan iStock’da yüklü miktarda kazanç sağlanabiliyor.

Yoruma kapalı.