PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Hazır Çim (Rulo Çim) Yetiştirip Satmak

Gün geçmiyor ki her gün yeni bir fikir, yeni bir ticari anlayışı ve birbirinden farklı ilginç girişimcilik haberleri ile karşılaşıyoruz. Bunlardan biri de tamamen yıpranmayan, solmayan ve aynı zamanda dayanıklı olan hazır çim yani rulo çimler üzerine olan iş fikirleridir. Mutlaka büyük mağazaların bahçe ürünleri arasında görmüşsünüzdür. Birebir doğal çim görünümünde olan hazır çimler günümüzün en ilgi çeken ve üzerinde iş fikirleri üretilmekte olunan bir sektördür. Avrupa’da evlerin birçoğu bahçeli ve benzeri özelliklere uygun alanlara sahip, bu alanların %75’den fazlası yapay çim kullanmaktadır. Bunun nedeni ise batı kültürünün rahatlığına olan düşkünlüğünden gelmektedir. İnsanlar tohum ekme, düzenleme ve sonraki aşamaları için zaman bulamıyor veya uğraşmak istemediğinden ötürü hazır çim tercih etmektedir.

Hazır Çimin Avantajları

Tamamen yapay çim görünümünde kış aylarında yağmur ve kar gibi doğal oluşumlara karşın dayanıklı olup, yaz aylarında ise güneş ışınlarına karşı oldukça dayanıklı bir yapı içerisinde yetiştirilmektedirler. Doğal çimlerden farkı kullanacak olan kişinin hiçbir zahmete kapılmadan normal doğal çim gibi bahçesinde veya istediği alanda rahatça kullanmasına olanak tanımaktadır. Ülkemizde son zamanlarda hazır çim yetiştirip satmak isteyen girişimciler hızlı bir yükseliş göstermiş olup, aynı alanda farklı özelliklere sahip çim üretimine geçmiş bulunmaktadır.

Hazır Çimler Nerelerde Kullanılır?

Pek dikkat etmeseniz de bahçeler dışında rutin olarak sürekli gördüğünüz birçok alanda rulo çimler yani hazır çimlerin halı saha veya golf sahaları gibi birçok yerde kullanıldığını göreceksiniz. Özellikle halı sahaların ülkemizde en çok tercih ettiği ürün olan hazır çim satışları yükselmiş durumdadır. Bu hazır çimlerin rulo olarak halı sahalara satış fiyatları ise kalitesine göre 4.000 ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Tohumlama ile elde edilecek olan çimlerin tam anlamı ile yoğunlaşması ve istenilen seviyeye gelmesi 2-3 yılı bulabilmektedir. Bu nedenle hazır çimler tercih edilmektedir. Birkaç saat içerisinde uygulanan hazır çimler, anında doğal görünüm kazandırır. Bu çimleri her alanda kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta sürekli olarak gölge olan yerlerde kullanmamanız. Güneş almayan bölgelerde kullanılan çimlerin bir süre sonra yapısı bozulabilir. En ideali gün içerisinde 3-4 saat güneş alan yerlerdir.

Hazır Çim Satmak İçin Ne Yapmalıyım?

Hazır çim satışı yapmak istiyorum diyorsanız bunun için önünüzde iki seçenek var. Bunlardan birincisi Avrupa’dan tahsis edeceğiniz özel tohumları yetiştirerek hazır çim elde etmek ki baya bir emek isteyen iştir ve aynı zamanda kar oranı da ikinci seçeneğe göre daha fazladır. İstanbul, İzmir, Bursa ve birçok büyük şehirde hazır çim yetiştiriciliği yapılmaktadır. İkinci bir seçenek ise az sermayeniz ile birlikte hazır çim bayiliği alarak bu iş üzerinde işletme potansiyeli gösterebilirsiniz.

Çim satışı ile beraber satış öncesi toprak analizleri ve peyzaj uygulaması hizmeti vermeniz avantajınıza olacaktır. Hazır çimlerde ekim öncesinde bölgeye bir drenaj sistemi kurulması gerekmektedir. Sonrasında ise uygun zamanlarda sulama, gübreleme ve biçme işlemleri yapılmalıdır.

Yoruma kapalı.