PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

2022’de YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır, Youtube’den Para Kazanma

Her gün YouTube’u izlemek için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Bir yaratıcı olmanız ve platforma video yüklemekten para kazanmanız harika olmaz mıydı?

YouTube’un ilk kez yükleme işlemi 23 Nisan 2005’te “Hayvanat bahçesinde ben” başlıklı olarak yayınlandı. 13 yıl sonra ve YouTube’da 1,9 milyardan fazla izleyici var. Her gün, küresel izleyici 5 milyardan fazla video izliyor ve YouTube’daki ortalama kullanıcı oturumu 40 dakika sürüyor.

Bu önemli bir kitle. Herhangi bir internet pazarlamacı, müşterileri için bir izleyici kitlesi yakalamakla ilgilenmeyi çok ister. YouTube, neredeyse Facebook kadar aylık kullanıcılara sahip ve çevrimiçi olarak en büyük ikinci sosyal platform. Birçok kullanıcı resmi bir Google hesabına kaydolmadan videoları izleyerek platformun gayri resmi görüntülenme numaralarını daha da yükseltir.

Platformda böylesine büyük bir kitleyle, görüntülemek istediğiniz en kaliteli içeriğe sahipseniz, onu yaratıcı olarak yapabilirsiniz. Peki, YouTube’da para kazanmak için ne gerekiyor? Bu kılavuzda, platform üzerinden gelir elde etmeye başlamak için bilmeniz gereken her şeyi size sunacağız.

YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’da, bir reklam platformu olarak veya bir reklamveren olarak para kazanmak için iki model vardır. Reklamverenler YouTube’a Bumpers, yayın öncesi veya TrueView reklamları için ödeme yapar ve YouTube bu reklamları videodan önce veya sırasında görüntüleyenlerin önüne yerleştirir.

Reklamverenler, ürünlerini diğer kişilerin içeriği aracılığıyla tanıtır. Reklamı dönüştüren izleyiciler tarafından satın alınan ürün veya hizmetleri satmaktan para kazanıyorlar.

Bir reklam platformu olarak, YouTube kanalınız ücretli bir ortak veya bir YouTube İş Ortağı olarak diğer markaları veya kanalların içeriğini barındırır.

Hangisinin sizin için uygun olduğunu görmek için bu para kazanma stratejilerinin her birini açalım.

Strateji 1 – Reklamveren Olmak

YouTube reklamverenleri, içerikleri ve reklamlarıyla dolu YouTube kanalları oluşturur. Reklamverenler, bu reklamları geniş, hedef kitlesi olan videoların önüne yerleştirmek için YouTube’a ödeme yapar. YouTube, reklamlarınızı nişinizle alakalı içeriğe sahip kanallara yerleştirir ve reklamlar, büyük markalardan veya hedef kitlesi yüksek olan bireylerden olabilir.

Bu stratejiyi uygulamak istiyorsanız, uzun bir oyun oynadığınızı bilmeniz gerekir. Platformda çok fazla para harcamadıkça, reklamverenlerin ihtiyaç duydukları pozu elde etmeleri zor olabilir.

Hedef kitlenizin reklamınızı görmeme ihtimali de vardır ve tıklama oranlarında çabalarınızdan beklediklerinizle karşılaştırıldığında en düşük düzeyde olabilir. Bununla birlikte, araştırmalar bu stratejinin reklamverenlerin çoğu için işe yaradığını ve çoğunun pazarlama yatırımlarında sağlıklı bir getiri sağladığını kanıtlamaktadır.

YouTube’da reklam göstermeye gelince, reklamverenlerin üç seçeneği vardır.

Reklam Öncesi

Bu reklamlar, videodan önce yayınlanan yayın içi reklamlara benzer. Ancak, bir preroll reklamla yapılan fark, kullanıcının 5 saniye sonra atlayamamasıdır. Bu videolar 15 ila 30 saniye arasında herhangi bir yerden yayınlanır ve reklamveren tıklama başına ödeme yapar.

Ön izleme reklamlarını, izleyicileri bir açılış sayfasına yönlendirerek bir harekete geçirme ifadesi yerleştirmek ve potansiyel satış oluşturma stratejinizi artırmak için kullanabilirsiniz. YouTube ayrıca, reklamverenlerin YouTube kanalınızla alakalı kullanıcılara daha fazla reklam göndermenize olanak tanıyan yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama seçeneklerinden yararlanmalarına izin verir.

TrueView Reklamları

Bu reklamlar hikaye anlatımı için mükemmeldir. Reklamverenlerin daha uzun, yüksek kaliteli reklamlar oluşturmasını sağlayan, kullanıcının izlediği videonun yanında çalışırlar. TrueView reklamları yayın içi ve keşif olmak üzere iki formatta gelir.

Yayın içi video reklamı, kullanıcının videosundan önce oynatılır ve kullanıcılara 5 saniye sonra videoyu atlama seçeneği sunar. Reklamverenler, yayın içi videolarını herhangi bir yerde, 12 saniyeden 6 dakikaya kadar sürebilir.

Keşif reklamları, videodaki kullanıcının sağ kenar çubuğunda, “İleri” videosunun altında görünecektir. Bu reklamlar, videolarınıza görünüm oluşturmak ve markanızı geliştirmek için mükemmeldir.

Reklamverenler, her seferinde TrueView reklamları için bir görünüm aldığında YouTube’a sabit bir komisyon öderler. Reklamverenler, kampanyalarının başarısını Google AdWords’le ölçer. YouTube, yalnızca bir kullanıcı reklamı izlemek için 30 saniyeden fazla zaman harcadığında veya reklamverenlerin açılış sayfasına veya web sitesine tıkladığında bir görünüm sayar.

Bumpers

Bu reklamlar YouTube’da en kısa oynatma süresine sahip. Bu 6 saniyelik reklam spotları, kullanıcının videosu başlamadan önce oynatılır ve ayrıca podcast’ler gibi daha uzun videolarda yapılan müdahaleler için de kullanışlıdır. Araştırmalar izleyicilerin% 90’ının çarpışan reklamları hatırlama eğiliminde olduğunu ve bunları platformdaki en uygun maliyetli reklamcılık türlerinden biri yaptığını gösteriyor.

YouTube, reklamverenlerden, reklamverenlerin YouTube’daki reklamınızın her 1000 görünümünde ödeme yaptığı bir dakika başına maliyet faturalandırma sistemi olan bir BGBM’yi ücretlendirir. Tamponlar bir TrueView reklam kampanyasını desteklemenin mükemmel bir yoludur.

Strateji 2 – Bir Reklam Platformu Başlatmak

Çoğu kişi para kazanmak için YouTube’u kullanmayı düşünürken, reklam platformu stratejisini düşünüyorlar. Bu yöntemle, videolarınız oynatılmadan önce diğer markaları veya kişilerin reklamlarını kanallarınızda barındırmaktan para kazanıyorsunuz.

YouTube İş Ortağı Programı

Bu program, başarılı YouTube kanallarının, reklamlarını diğer YouTube kullanıcıları, şirketleri ve markaları tarafından ödenen içeriklerine reklamlar yerleştirerek videolarından para kazanmalarını sağlar. Kanalınızda para kazanmaya hak kazanabilmek için uygun kriterleri karşılamanız gerekecek ve bu kriterleri bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışacağız.

Kanalınız para kazanma için uygunsa, YouTubes YPP şartlarını ve koşullarını kabul etmeniz ve ardından kanalınızı YouTube moderatör ekibi tarafından incelenmek üzere göndermeniz gerekir. Ekip, değerlendirmenizin ardından bir hafta içinde incelemenizin sonuçları ile size geri döner.

Ayrıca, YouTube hesabınız üzerinden gelir elde etmenizi sağlayan bir Google AdSense hesabına da kaydolmanız gerekir.

Alacağınız para miktarı, bir hafta içinde oluşturduğunuz video sayısına karşılık gelir. Örneğin, Joe Rogan haftada ortalama dört ila beş podcast üretiyor ve toplam video uzunluğu yaklaşık 1 ila 3 saat.

Bunu yalnızca haftada bir veya iki haftada bir yayın yapan başka bir kullanıcıyla karşılaştırın; yayınlama hacminin YouTube gelirinize nasıl katkıda bulunduğunu görmeye başlayabilirsiniz. YouTube, reklam gelirini programdaki ortaklar arasında paylaştırır. Google reklam parasının% 45’ini alırken, diğer % 55’ini siz alırsınız.

Ortaklık Ortak Bağlantıları

YPP, içerik oluşturuculara kanallarından para kazanmak ve çevrimiçi gelir elde etmek için mükemmel bir yol sunar. Ancak, reklam geliri elde etmek isteyen YouTuberlar için tek seçenek bu değildir.

Ortaklık bağlantıları, YouTuberlar’ın gelirlerini artırmak için kullandığı bir başka popüler stratejidir. Başarılı bir kanal kazanırsanız, sizinle çalışmak isteyen birçok marka var. Bunun bir örneği Doları Tıraş Kulübü.

Bu şirket, daha kişisel bir kenarı olan YouTube’da reklam vermek için başka bir yol almaya karar verdi. Dollar Shave Club, YouTube’da kilit etkileyici podcast kanalları belirleyerek, yaratıcılara marka ürünlerini tanıtmak için bir fırsat sundu.

Seçilmiş bir YouTuberlar grubu, içeriği tartışmaya başlamadan önce şirketi bir veya iki dakika boyunca gerçek videoda oynatır. Bir radyo reklamına benzer olarak düşünün. YouTuber markayı veya ürünü seçer ve izleyiciye videodaki veya açıklama kutusundaki bir bağlantıyı tıklamasını söyler.

Bağlantı, görüntüleyiciyi YouTuber tarafından sunulan bir indirim kodunu kullanarak izleyicinin alışverişini yapabileceği bir açılış sayfasına çeker. Araştırmalar bunun inanılmaz derecede etkili bir pazarlama stratejisi olduğunu ve podcast’lere ve diğer çeşitli programlara ev sahipliği yapan YouTuberlar arasında çok popüler olduğunu gösteriyor.

Para Kazanma Oranlarını Etkileyen Faktörler

Her yıl hatta önemli miktarda YouTube reklam geliri var. Peki, olabildiğince fazla reklam parası alma fırsatınızı en üst düzeye çıkardığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

YouTube kanalını harika yapan şey nedir? Birçok YouTuber, ürettikleri içerik türünün, kanallarının temasıyla birlikte ve birkaç diğer faktörün platformdaki para kazanma oranlarında bir rol oynadığını fark etmiyor.

YouTube reklam gelirinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, aşağıdaki ölçütleri kullanarak kanalınızı değerlendirin.

Abone Sayısı – Abone sayınız, ay sonunda elde ettiğiniz reklam gelirinde çok büyük bir rol oynar.

Video Kalitesi – Reklam şirketleri, üretim değeri yüksek kanallarla çalışmaktan hoşlanır. Cep telefonunuzu kullanarak video çekiyorsanız, bir DSLR’ye yükseltmek ve görüntüleyenler ve reklamverenler için daha kaliteli içerik üretmek daha iyi bir fikir olabilir.

Katılım Oranları – Reklamverenler, daha yüksek katılım oranlarına sahipse kanallara daha fazla ödeme yapmaya isteklidir. Vlog’unuz çok fazla beğenme ve yorum alıyorsa, para kazanma oranınızı artırır.

Popülerlik – Kanalınızın dikkatini çekmek, para kazanma oranınızı belirlemenin kritik bir bileşenidir. “İnternet Günlük Dozunuz” gibi viral videoları destekleyen kanallar, ürettikleri her video için milyonlarca görüntü alıyor ve çoğu viral oluyor. Sürekli olarak viral videolar hazırlarsanız, reklamverenlerin kanalınıza akın etmesini bekleyebilirsiniz.

İçerik – Ne tür içerik üretiyorsunuz? YouTube ve reklamverenler tartışmalı içerikten hoşlanmaz ve hesabınızın kaybedilmesi veya yasaklanmasıyla sonuçlanabilir.

YouTube, en geniş hedef kitleye sahip aile dostu içeriğe en yüksek para kazanma oranlarını öder. Örneğin, bir eğitim kanalı kullanıyorsanız, muhtemelen tabancaları inceleyen birinden daha fazla reklam geliri elde edersiniz.

YouTube Hesabınızı Para Kazanma İçin Nasıl Ayarlarsınız?

Bir sonraki büyük YouTube yıldızı olmak için gerekenlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bugün kanalınıza başlayın. Ancak, hesabınıza para kazandırmak istiyorsanız bazı uygun kriterleri yerine getirmeniz gerektiğini unutmayın.

“Adpocalypse 2017” ve Logan Pauls’un Japon “intihar ormanındaki” kargaşasını takiben YouTube, YouTuberlar’ın hesaplarından para kazanmasını zorlaştırmaya karar verdi. 2017’nin sonunda, YouTube medyada birçok tartışmalarla karşı karşıya kaldı.

Bazı yaratıcılar sınırları aşarak genç kızların videolarını destekleyen kanallar gibi yasadışı içerik yayınlıyorlardı. Bu videolarda, küçük çocukların bedenlerine hayran olan pedofillerle dolu yorum bölümleri vardı.

Bazı reklamverenler, DAEŞ’in işe alım videolarını oynatırken, diğerlerinin iddia ettiği gibi siyasi kampanyaları sarsmaya çalışıyordu. Bu sebeplerden ötürü, ve daha pek çoğu, YouTube platformdaki kanallardan para kazanma çubuğunu kaldırmaya karar verdi.

2019’dan itibaren, YouTube kanalınızdan para kazanmak istiyorsanız, aşağıdaki kriterlere uymanız gerekir.

İzleme Süresi – Kanalınızın toplamda 12 saat içinde en az 4.000 saat süren izleme süresi olması gerekir.

Abone Sayısı – Kanalınızın en az 1.000 abonesi olması gerekir.

YouTube, kendisini 2017’nin yanılmasından korumak için gerekenleri arttırdı ve masraflı bir aksama veya davaya katlanmak zorunda kalmamalarını sağladı.

Bununla birlikte, birçok yaratıcı yeni ölçütlerin çok katı olduğunu ve yeni yaratıcıların bir platform oluşturma çalışmalarına girmelerini engellediğini düşünüyor. Kalkınan birçok YouTubers için, gereksinimlerin karşılanması zor görünüyor ve YouTube kanallarından çevrimiçi gelir elde etme hayalleri havaya uçtu.

Artık içerik oluşturucular, YouTube’un artık içerik oluşturucuların en iyi kalitede içerik üreterek yönettiği boş bir alan olmadığını iddia edebilir. YouTube şimdi şirketlerin ve markaların kaprisleriyle yönetilen bir reklam platformudur.

Yine de, bu gerçek, YouTube’da bir içerik oluşturucu olarak yapamayacağınız anlamına gelmez. Her gün gereksinimleri karşılayan ve kanallarından para kazanan yüzlerce insan var ve bunlardan biri olmamanızın hiçbir nedeni yok.

Yoruma kapalı.