PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Pilot Nasıl Olunur, Pilot Maaşı Ne Kadar, Pilotlar Ne Kadar Kazanıyor, Pilot Olmak Zor mu?

Pilot Nasıl Olunur, Pilot Maaşı Kaç TL?

Pilot olmak isteyen kişilerin, askeri pilotluk okulu ya da pilotaj bölümünde uçuş eğitimi alması gerekir. Askeri ya da özel pilotluk isteğine bağlı olarak, okunması gereken okul ve pilotlu şartlarında değişiklikler görülecektir.

Pilot olmak isteyen kişiler, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumları üzerinden pilotluk eğitimi alabilirler.

Pilot Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Pilotluk başvurusu yapmak için Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı tarafından onaylı özel kurslara ya da Pilotaj Bölümüne başvuru yapmak gerekir. Totalde 18 ayla 24 ay arasında eğitim sağlayan özel uçuş okullarını tamamlamayı başaran kişilere, PPL yani Hususi Pilot Lisansı alma hakkına sahip olunmaktadır. Tek motorlu uçak kullanımı sertifikasına sahip olmak isteyen kişilerin, 165 saatlik kara eğitimi alması ve en az 40 saatlik uçuş deneyimine sahip olması şart koşulmuştur. Kontrol uçuşu adlı pilotluk sınavını başarıyla geçen kişilere, Cessna tipi uçak kullanma ehliyeti verilmektedir. Pilot olmak için gerekli eğitim süreleri, pilotluk lisansının türüne ve kullanılmak istenen uçaklara göre değişmektedir.

Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Pilotluk başvuru koşulları şu şekilde sıralanabil:

 • Pilot olmak için gerekli eğitimin, askeri okullar ya da özel kurslar üzerinden alınması gerekir.
 • 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlayan kişilerin, THY Uçuş Akademisine başvuru yapması ve bu bölümdeki eğitimleri tamamlaması şart koşulmuştur.
 • Pilotluk başvurusu yapmak isteyen kişilerin, en az lise mezunu olması ve 17 yaşını tamamlaması şart koşulmuştur.
 • Kişilerin ileri düzeyde İngilizce bilmesi gerekir.
 • Uçuş sürecini olumsuz etkileyecek herhangi bir bedensel ya da ruhsal hastalığın bulunmaması gerekir.
 • Ticari pilot yani CPL lisansına sahip olmak isteyen kişilerin, ilk olarak öğrenci pilot lisansı (SP) alması, sonra da hususi pilot lisansına sahip olması gerekmektedir.
 • Öğrenci pilot lisansı almak için ilk yalnız uçuş deneyimini gerçekleştirecek kişilerin, en az 17 yaşında olması gerekir.
 • Kişilerin bir ya da ikinci sınıf sağlık sertifikasının bulunması gerekir.

Pilotluk Başvurusunda İzlenecek Adımlar

Pilotluk başvuru adımları ve başvuru aşamasında karşılaşılabilecek durumlar, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Pilotluk türünü belirleyen ve pilotluk bölümüne göre talep edilen şartlara uyum sağlayan adaylar, pilotluk başvuru işlemlerini başlatabilirler.
 • Pilotluk ilanı veren uçuş firmalarının ilanları takip edilerek, internet üzerinden online iş başvurusu yapılmalıdır.
 • THY pilotluk başvurusu yapan kişiler, işe başlamadan önce İngilizce sınavına davet edilmektedir.
 • İngilizce sınavını başarıyla geçen ve mülakattan geçer not alan pilot adaylarının pilotluk başvurusu onaylanır ve kişiler, resmi olarak işe başlayabilirler.

Pilotlar Ne Kadar Maaş Alır?

Pilotluk maaşı, pilotların çalıştığı uçuş şirketine, pilotluk lisansına ve uçuş deneyimine göre değişmektedir. Pilotların tecrübesine göre belirlenen pilotluk maaşı, 10 bin TL ila 25 TL arasında değişiklik göstermektedir. Pilotların Türk Hava Yollarında çalışması, kamu personeli olarak değerlendirilmesini ve yüksek maaş almasını sağlamaktadır. Yıl içerisinde maaşlara yapılan zamlar ve alınan ikramiyelerle birlikte, pilotluk maaşında artışlar meydana gelecektir.

Pilot Olmanın Avantajlı Yanları Nelerdir?

Pilotluğun getirileri ve pilotluk mesleğinin özellikleri aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Pilot olmayı başaran kişiler, bir ay içerisinde sadece 8 gün çalışmak zorundadır. Geriye kalan günler, dinlenme süresi olarak değerlendirilir.
 • Pilotların uçağı havalimanına indirmelerinin ardından, görevleri sona ermektedir.
 • Pilotların aylık gelirleri, bir doktorun gelirinden bile daha yüksektir.
 • Pilotlar, diğer mesleklerden daha erken yaşta emekli olmaktadır.
 • Seyahatler için ücretsiz ya da indirimli bilet alma hakkına sahiptirler. Otel, konaklama ve araç kiralama gibi hizmetler, pilotlara indirimli olarak sunulmaktadır.
 • Türk Hava yollarına bağlı olarak görev yapan pilotlar, kamu personeli olarak değerlendirilmektedir.

Pilot Olmanın Dezavantajları ve Olumsuz Yönleri

Pilotluğun olumsuz yanları ve zorlukları şu şekilde sıralanabilir:

 • Pilotların çalışma süresi, bağlı bulunan uçuş şirketine göre değişiklik göstermektedir.
 • Pilotların aylık çalışma süresi 8 gün olarak belirlenmişken, şirketlerin taleplerine göre 20 güne kadar çalışılabilir.
 • Çalışma süresi boyunca, evlerinden uzak kalmaktadırlar. Yurt dışı uçuşlarında, birkaç gün boyunca yurt dışında kalmak durumundadırlar.
 • Eve iş götürme zorunluluğu olmayan pilotların, yılda iki defa uçuş testine girmesi gerekir. Uçuş testinde başarılı olmak için günlük hayatta idmanlı olunmalıdır. Testleri geçemeyen kişilerin, pilotluk hayatı sona erebilir.

Pilot olmanın dezavantajlarından bir diğeri de uzman pilot olana kadar yüksek tutarda eğitim maliyetiyle karşılaşılmasıdır.

Pilotun Görevleri

Pilot hakkında merak edilen sorulardan birisi pilotun görev ve sorumlulukları olarak yer alıyor. Bu doğrultuda bu konu başlığı altında sizlere pilotun görevlerinden bahsetmek istiyoruz. Pilotun görevlerinden birisi uçak hakkında bilgi sahibi olmak. Uçak havalanırken uçağın genel durumunu bilmesi gereken pilotun aynı zamanda hava durumu ve yolcular hakkında da bilgisi bulunmalı. Pilotların bir diğer görevi yakıt tüketimini optimum bir şekilde kullanmak. Yakıt, oldukça önemli bir şey. Hedef noktaya kadar yeterli olması ve bitmemesi gerekiyor. Bundan dolayı pilotların yakıt tüketimini ekonomik bir şekilde yapması gerekir. Zaten genellikle hava araçlarında ek bir yakıt deposu da bulunabiliyor.

Pilotların görev ve sorumlulukları arasında yer alan bir diğer şey uçağın kayıt defterini tutmak olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bunun yanı sıra sorunlarla ilgili bazı raporlar alınıyor. Bir pilot uçuş yaparken yaşanan sorunları kayıt etmeli ve bunu rapor olarak firmaya göndermeli. Bunun için seyahat bittikten sonra uçuş sırasında uçakla ilgili veya yaşanan farklı problemler ile alakalı sorunların raporlanması gerekiyor. Pilotların yapmış olduğu bir diğer görev uçuşa başlamadan önce hava aracının genel kontrolünü tamamlamak. Özellikle navigasyon, yakıt durumu ve işletim sistemi kontrolünün yapılması gerekiyor. Bu sayede sorunsuz bir uçuş mümkün olur, yolcular güvenli bir şekilde hedefe ulaşır.

Yoruma kapalı.