2021 Market ve Mağaza Kasiyer Maaşları

Perakende sektöründe, özellikle marketler zincirinde en çok ihtiyaç duyulan personellerin başında kasiyerler gelmektedir. Ülkemizde binlerce kişi kasiyerlik yaparak geçimini sağlamakta ve bu iş alanında faaliyet göstermektedir. Özellikle gençlerin tercih ettiği kasiyerlik ile ilgili olarak merak edilen birçok farklı konu vardır. Bu konuların başında kasiyerlerin çalışma şartları ve maaşları öncelikli olarak gelmektedir.

Kasiyer Çalışma Şartları

Kasiyerlerin çalışma şartları, çalıştıkları perakende mağazalar zincirine ve çalıştıkları yere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle direk olarak çalışma şartlarından bahsetmemiz mümkün olmamaktadır. Fakat neredeyse tüm perakende marketlerde kasiyerlerin ortak bazı çalışma şartları söz konusudur. Bu şartlardan kısa kısa bahsetmek istiyoruz.

Çalışma Gün ve Saatleri

Çalışma günleri genellikle haftanın 6 günü üzerinden hesaplanmaktadır ve haftada 1 gün izin verilmektedir. Hafta sonu marketler genellikle en yoğun zamanlarını yaşadıklarından haftalık izin günü olarak hafta içi bir gün belirlenmektedir. Burada mağaza sorunlusu veya mağaza müdürü haftalık izinleri belirleyen kişidir.

Saatlere gelecek olursak genellikle günlük 8 veya 8,5 saat çalışma süresi vardır. Mağazanın sorumlusu veya müdürü vardiya olarak nitelendirilen çalışma saatlerini belirlemektedir. Bazen sabah erken gelip, daha erken saatlerde işten çıkabilirsiniz. Bazense öğle saatlerinde gelerek, akşam geç saatlere kadar çalışmanız gerekebilir. Bu bir döngüdür ve genellikle haftalık olarak belirlenir.

Gün içerisinde birçok market veya mağaza 30 dakika ile 1 saat arasında yemek molası vermektedir. Aynı zamanda 10-15 dakikalık birkaç kere sigara ve çay molası vermektedir.

Bunun yanında genellikle fazla çalışma durumu oluşmaktadır. Aynı zamanda bayramlar gibi resmi tatillerde de çalışmanız gerekebilmektedir. Bu tarz durumlarda firma size mesai ücreti ödemektedir.

Yıllık İzinler

Yıllık izin hakkı iş kanununa göre çalışan 1 yılı doldurduktan sonra başlamaktadır. 1 yılı dolduran çalışanlar 14 günlük izin hakkına sahiptir. 5 yıl ve 10 yılda bu izin hakları artmaktadır. Genel olarak ülkemize baktığımızda birçok market ve mağaza çalışanlarına bu izin günlerine ek olarak 2 gün daha eklemektedir.

Sosyal Hak ve Yardımlar

Birçok perakende mağaza zinciri çalışanlarına yemek kartı veya yemek yardımı vermektedir. Bazıları ise bunun yanında yol ücreti, giyim ücreti gibi isimler altında ekstra yardımlar sunmaktadır. Aynı zamanda bazı market ve mağazalarda yıllık bayram ikramiyeleri, yılbaşı ikramiyeleri gibi ikramiyelerde vardır.

Satış ve Ciro Primleri

Mağaza ve marketler her şubesi için genellikle bir satış ve ciro kotası koyar ve verilen bu hedefler tutturulduğu takdirde çalışanlarına ekstra prim verilmektedir. Bu primler aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olabilmektedir. Miktarı da yine çok değişkendir. Genellikle mağaza ve marketlerde bu uygulama olduğu için bizlerde yazmak istedik.

2020 Kasiyer Maaşları

Kasiyer maaşları çalışılan mağaza veya market, kıdem, iş tecrübesi, mağaza veya marketin bulunduğu yer gibi birçok farklı kritere bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle firma her yılın başında o yıl uygulanacak maaş politikasını açıklamaktadır.

Bilindiği gibi 2021yılında net asgari ücret yaklaşık 3 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla tam zamanlı çalışan bir işçinin alacağı net ücret en az net 2 bin 324 lira 70 kuruş olacaktır.

Bu konu ile ilgili olarak ülkemizde en yaygın bulunan mağazalardan ve marketlerden bazılarının çalışma koşulları ve maaşları ile ilgili sizlere bilgi vermiştik. Aşağıda bu konuların linklerini veriyoruz. Bu mağazalar ile ilgili detayları linklerden bulabilirsiniz.

Migros Çalışma Koşulları ve Maaşları

BİM Çalışma Koşulları ve Maaşları

A101 Çalışma Koşulları ve Maaşları

LC Waikiki Çalışma Koşulları ve Maaşları

Genel olarak ülkemize baktığımızda kasiyer maaşları asgari ücret ve asgari ücretin biraz üzerinde olmaktadır. 2019 yılı için mağaza ve markete göre değişkenlik göstereceği bellidir. Fakat genel olarak baktığımızda 2019 kasiyer maaşları 2000-2750 TL arasında değişkenlik gösterecektir.

Yemek yardımı, yol yardımı, ikramiye, prim gibi diğer gelirleri de hesaba katarsak aylık yaklaşık 200-500 TL arasında da bu tarz gelirler olacaktır. Bunlar ile beraber maaşların ortalama 2450-3300 TL arasında değişkenlik göstereceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir