PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Özel Dedektif Olmak İçin Şartlar ve Sertifika Programları

Özel dedektiflik, sizlere verebileceğimiz iş fikirleri arasında yer almaktadır. Günümüzde popüler olan bu meslek, önümüzdeki yıllarda daha popüler bir hal alacaktır. Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile beraber bu meslek daha büyük bir önem kazanmış ve ciddi bir sektör oluşmuştur. Ayrıca kamu ve avukat talepleri dışında özel taleplerde ciddi oranda artmıştır.

Özel dedektif olmak belki de birçok kişinin aklına gelmiş olan bu meslektir. Özellikle dizi ve filmlerde dedektiflik ile ilgili konuların çok fazla geçiyor olması insanın kafasında bir yer edinmektedir. Fakat sanıldığı gibi özel dedektif olmak kolay bir iş değildir. Meslek olarak baktığımızda oldukça zahmetli, zor ve riskli bir meslektir.

Özel Dedektif Olmak İçin Şartlar

Aslında bakarsanız ülkemizde bununla ilgili herhangi bir yasal mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle isteyen herkes özel dedektif olabilir. Fakat özel dedektif oldum demek ile bu mesleğe sahip olunmuyor; bunu da bilmek gerekir.

Özel dedektif olmak için iyi bir hukuk bilgisine ihtiyaç vardır. Bu olmazsa olmaz koşulların başında gelmektedir. Yapılan işin riski büyüktür. Bu nedenle hukuk çerçevesinde bu işleri yapabilmek için mutlaka hukuk bilgisinin iyi seviyede olması şarttır. Bunun yanında kişilik özellikleri önemidir. Meraklı olmak, sakin olmak, dikkatini rahatlıkla toplayabiliyor olmak bu özelliklerden bazılarıdır.

Tabi ki dedektif olan bir kişinin fiziksel özellikleri de önemlidir. Rahatlıkla fiziksel aktiviteleri yapıyor olabilmesi gerekir. Aynı zamanda sürücü belgesinin olması ve iyi bir sürücü olması gerekmektedir.

Günümüzde ara ara özel dedektiflik için kurslar ve sertifika programları açılmaktadır. Bu kursları ve sertifika programlarını takip ederek başvuru yapabilirsiniz. Bu tarz eğitimlerde meslek ile ilgili olarak çok daha fazla teorik ve uygulamalı bilgi verilmektedir. Aynı zamanda işin hukuki boyutları, ipuçları, avantajları ve dezavantajları hakkında detaylar sunulmaktadır.

Dedektif Olmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Dediğimiz gibi şu anda özel dedektiflik için herhangi bir yasal mevzuat söz konusu değildir. Yani bununla ilgili olarak herhangi bir bölümde yoktur. Fakat hukuk, psikoloji, sosyoloji gibi bazı bölümler için bu mesleğe saha yatkın olduklarını söyleyebiliriz.

Şu anda eğer böyle bir amacınız varsa ilk yapmanız gereken (şart olmasa bile), dedektiflik ile ilgili eğitim veren kurslara ve sertifika programlarına katılmanızdır. Ayrıca hukuk alanında kendinizi geliştirmeniz ve temel hukuki bilgilere sahip olmanız iyi olacaktır.

Dedektiflik Sertifika Programları

İnternette veya başka şekillerde özel dedektiflik ile ilgili sertifika programları görebilirsiniz. Yukarıda yazdıklarımızdan da anlaşılacağı gibi bu sertifikaların aslında hiçbir yasal dayanağı yoktur, olmazsa olmaz değildir. Şu anda özel dedektiflik hizmeti veren birçok şirket ve özel dedektifler bu işin ülkemizde de uluslararası meslek standartlarında yapılması için çaba sarf ediyor. Bunun için Özel Dedektiflik Yasası adında bir yasa çıkması için baskı yapıyorlar. Eğer böyle bir yasa çıkarsa mesleğin durumu ve geleceği daha netleşecektir.

Şu anda sizlere tavsiyemiz; vaatler sunan sertifika programları yerine gerçekten size bir şeyler katacak, bu alanda gelişiminize katkı sağlayacak olan eğitimleri takip etmeniz ve bu tarz eğitimlere katılmanızdır. Aynı zamanda kişisel gelişiminize de katkı sağlamanız gerekmektedir.

Yoruma kapalı.