PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Arby’s Çalışma Şartları ve Maaşları

Arby’s, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli fast food zincirlerinden birisidir. ABD merkezli bu şirket, alanında dünyanın en büyükleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde ise TAB Gıda altında faaliyetlerini sürdürmektedir. Diğer fast food zincirlerinin aksine burada sadece tavuk değil, kırmızı et ürünleri de insanlara sunulmaktadır. Bundan dolayı da ülkemizde hızlı bir büyüme hızına sahiptir. 2010 yılından beri ülkemizde faaliyetlerini sürdüren Arby’s, çok kısa bir sürede şube sayısını üçe katlamayı başarmıştır. Bu hız, istihdam alanından da kendisini göstermekte ve zaman zaman yapılan personel alımları ile insanların iş sahibi olması sağlanmaktadır.

Arby’s Çalışma Şartları

Arby’s, çalışma şartları bakımından çalışanlarını çok fazla zorlamamaktadır fakat zaman zaman tempolu çalışılması gerekmektedir. Bundan dolayı da firma genellikle part time olarak öğrencilerle çalışmakta ya da tam zamanlı olarak gençleri tercih etmektedir.

Part time olarak burada çalışan kişilerin hangi saatler arasında çalışacakları, duruma göre değişmektedir. Tam zamanlı çalışmalar ise günlük 8 saattir. Bu süreye dinleme araları ve çay molaları da dahildir. Tam zamanlı çalışanlar haftada 45 saat çalışırken, part time çalışanlar ise bunun 2/3’ü (3’te 2’si) kadar, yani 30 saat çalışmaktadır.

Full time olarak burada çalışanlar haftanın 6 günü burada görev almaktadır. Yeni başlayan kişilere yıllık izin hakkı verilmemesine karşın 1 yılı dolduran personellerin tamamına 14+2 gün yıllık izin verilir. Kişiler bu sürelerini istedikleri zaman kullanabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çalışanların aynı anda izne ayrılamamasıdır. Bu durum, haftada 1 gün olan tatil için de geçerlidir. Bunlar, şubenin çalışmasını sekteye uğratmayacak şekilde ayarlanmaktadır.

Arby’s Yemek Sistemi

Arby’s, çalışanlarının gün içindeki yemek ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Bunu da oldukça ilginç bir sistemle yapmaktadır. Burada çalışanlara günlük 14 puan verilmekte ve bu puanlarla farklı yiyecekler alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse et burger almak isteyenlerin 5 puan vermesi gerekirken su için 1 puan yeterli olmaktadır. Şubedeki yiyeceklere göre bu puanlamalar değişebilmektedir. Fakat genel olarak çalışanların yemek ihtiyacını rahatlıkla karşıladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu sistemde kullanılmayan puanlar sonraki güne aktarılmamaktadır. Bundan dolayı da kişilerin puanlarının tamamını aynı gün bitirmeleri gerekiyor.

Arby’s Maaşları

TAB Gıda altında yer alan firmaların tamamında uygulanan maaş sisteminin bir benzeri de burada uygulanmaktadır. Arby’s, çalışanlarına rütbe sistemini uygulamakta ve buna göre maaş ödemesi yapmaktadır. Daha anlaşılır bir ifade ile çalışanlar, pozisyonlarına göre maaş almaktadır. Ayrıca kişilerin ekstradan çalıştıkları süreler mesai olarak kabul edilmekte ve bunlar da maaşı etkilemektedir. Fakat mesailerin her ay sabit olmayacağının bilinmesi gerekiyor.

Arby’s tarafından çalışanlara verilen rütbeler ve bunlara ait maaşlar genel olarak şu şekildedir:

Ekip Üyeleri: İşe yeni başlayan ve ilk defa Arby’s çatısı altında çalışan kişilere verilen rütbedir. Bu kişilerin maaşları asgari ücret kadardır.

Servis Uzmanlığı: Arby’s çatısı altında 3 ayını dolduran kişilere yiyecek gramajları ve hazırlanması ile ilgili bir sınav yapılır. Sınavda çalışanlara 100 soru sorulur ve burada 80 ya da daha fazla net yapan kişiler servis uzmanı rütbesine yükselir. Bu aşamadan sonra ilgili kişi servis bölümünde, yiyecekleri hazırlar. Aldığı maaş ise asgari ücretten %5 daha fazla olur.

Supervisor: Burada 6 ayını dolduran kişilere bir yükselme hakkı daha verilir. Yapılan sınavda başarılı olan kişiler supervisor rütbesine yükselmektedir. Bu kişilerin aldıkları maaşlar ise %25 oranında otomatik olarak zamlanmaktadır. Supervisor, ilgili şubeden sorumlu olan kişi ve denetçi olarak tanımlanabilir. Bu işi yapan kişilerin sorumluluğu oldukça fazladır.

Vardiya Müdürlüğü: 1 yıl ya da daha uzun zamandır Arby’s’de çalışan kişilerin girebileceği bir sınav ile bu rütbeye sahip olunabilir. Sınavda başarılı olan kişiler, standart işleri yapmaz ve sadece vardiyaların ayarlanması üzerine çalışır.

Yukarıda yer alan rütbelere geçmek için yapılan sınavlara ihtiyaç durumunda başvurulur.

Arby’s İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Arby’s iş başvurusu yapabilmek için firmanın internet sitesine giriş yapılmalıdır. Burada yer alan formu doldurulmalı ya da direkt herhangi bir şubeye gidilmelidir. Bu şekilde başvuru yapılabilir fakat alımların her zaman olmayacağının da bilinmesi gerekiyor. İşe kabul edilen kişilerden adli sicil kaydı, SGK hizmet dökümü, nüfus cüzdanı fotokopisi ve diploma gibi belgeler istenmektedir.

Yoruma kapalı.