PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Evde Çamaşır Yıkayarak Ütü Yaparak Para Kazanma

Evde Çamaşır Yıkayarak Ütü Yaparak Para Kazanma özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika’da oldukça yaygındır. Ülkemizde şu an çok yaygın olmasa bile giderek yaygınlaşan bir iş haline gelecek ve sektöre dönüşecektir. Bu nedenle bu işe ilk başlayanlardan olarak yerinizi almak mantıklı bir hamledir.

Tabi ki böyle bir düşünceniz varsa… Sizlere evde çamaşır yıkama ve ütü yapma işi ile ilgili olarak genel bilgileri vereceğiz. Bu iş nasıl yapılır? Nasıl müşteri bulurum? Ne kadar kazanırım? gibi tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Çamaşır Yıkama ve Ütü Yapma İşi Nedir?

Birçok ev hanımı çamaşır, ütü gibi işleri kendisi yapmaktadır. Evde boş vakti yeterince olan hanımlar için bu tarz işler aynı zamanda bir uğraş ve vakit geçirme aracıdır. Fakat yoğun tempo ile çalışan kadınların evlerde bu işlere ayıracak çok vakti yoktur. İşten geç saatlerde dönen kadınlar; akşam saatlerini genellikle ailesi ile vakit geçirerek harcamak istemektedir. Bu nedenle çamaşır yıkama, ütü yapma gibi ekstra işlere vakit ayırmamaktadır.

Bahsettiğimiz iş özellikle yukarıda bahsettiğimiz kişilerin tercih ettiği ve ciddi anlamda talep ettikleri bir iştir. Eğer sizin vaktiniz bolsa ve ek iş arıyorsanız bu iş size göre olabilir. Tabi ki burada çamaşır yıkama ve ütü yapma işinden ciddi anlamda anlıyor olmanız önemlidir. İşin devamlılığı için bu işi doğru ve sorunsuz şekilde yapmanız gerekmektedir.

Bu iş iki şekilde yapılabilmektedir. İlki müşterinizin evine uygun bir zamanda gidersiniz ve çamaşır ile ütü işlerini direk olarak müşterinin evinde yaparsınız. Diğeri ise müşteri size yıkanmasını ve/veya ütülenmesini istediği ürünleri getirir. Siz kendi evinizde, kendi makineniz ve ütünüz ile bu işleri yaparsınız ve uygun şekilde teslim edersiniz.

Bu İş Nerelerde Yapılır?

Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük iller bu iş için en uygun yerlerdir. Bunun yanında Antalya, Muğla gibi tatilcilerin yoğun olarak yaşadığı illerde de bu iş yapılabilir. Fakat küçük Anadolu illeri ve ilçelerinde bu işe talep yok denecek azdır. Kısacası bu işi büyük illerde ve kadınlarının çalışma oranının fazla olduğu yerlerde yapmalısınız.

Bu İş Nasıl Yapılır?

Aslında bu soruyu sorarken işin nasıl yapılacağı değil, müşterinin nasıl bulunabileceğinden bahsetmek isteriz. Öncelikli olarak bu işe başladığınızda kısa süre içerisinde müşterileriniz çevresine durumu anlatacak ve her gün yeni müşterileriniz olacaktır ve belli bir süre sonra belki işlere yetişemeyeceksiniz. Fakat özellikle işe yeni başlayanlar için bazı tüyolar vermek isteriz. Çünkü ilk müşteriyi bulabilmek önemlidir. Bunun için yapabilecekleriniz;

  • Günümüzde sosyal medya oldukça aktif olarak kullanılmaktadır. Çamaşır ve ütü ile ilgili başlıklar atarak sosyal medya hesapları açabilir, işinizin detaylarını ve iletişim bilgilerinizi yazarak müşteriler arayabilirsiniz.
  • Küçük broşürler bastırarak özellikle potansiyeli fazla olan semtlerde apartmanlara dağıtım yapabilirsiniz. Bunu yaparken özellikle potansiyel anlamında bir ön çalışma yaparak, uygun yerleri bulmak önemlidir.
  • Facebook gibi sosyal medya sitelerinde bu iş ile alakalı sektörlerde ve bu işe benzer sektörlerde faaliyet gösteren gruplara katılarak ilanlarınızı verebilirsiniz.
  • Bence en önemlisi çevrenize ve tanıdıklarınızı işi aktararak, işin yayılmasını ve isminizin duyulmasını sağlayabilirsiniz.

Ne Kadar Kazandırır?

Bu tabi ki yapacağınız iş ile alakalıdır. Fakat genel olarak değerlendirme yaptığımızda yıkama işlerinden makine başına (makinenin aldığı kadar çamaşır) 20-30 TL gibi bir ücret talep edebilirsiniz. Ütü içinse pantolon, gömlek gibi zor ürünler başına 3-5 TL, tişört, etek gibi daha kolay ütülenen kıyafetler başına ise 1-3 TL talep edebilirsiniz.

Özellikle müşterinin evine giderek çalışanlar için ürün başına fiyat değil de saatlik ücret talep edilebilir. Örnek olarak saat başı 10 TL gibi bir rakam isteyebilirsiniz.

Haftalık veya aylık kazanç tamamen sizin çalışma potansiyeliniz ve müşterileriniz ile alakalı bir durumdur. Eğer ciddi anlamda müşteriye sahipseniz ve sıkı çalışıyorsanız çok ciddi rakamlar kazanmanız mümkündür.

Temizlik İşi ile Uğraşmak

Ev temizliği yapan ev hanımları veya erkekler temizlik hizmeti vererek de bu işten kazanç elde edebiliyor. Günümüzde temizlik eskisinden daha önemli olmaya başladı. Bunun sebebi koronavirüs salgını sonrasında temizliğin büyük bir öneme sahip oluşu. Yaşanan bu durum sebebiyle insanlar da temizliğe bir hayli önem göstermiş oluyor. Bazı kişilerin temizliğe yapacak zamanları kalmayabilir. İster evde olsun ister ofis ortamında olsun insanların yoğun çalışma temposuna ayak uydururken temizliğe yeterince vakit ayıramaması nedeniyle böyle bir hizmet ihtiyacı doğabiliyor. Bu durumda gerçekleştirilen temizlik hizmetinin bu hizmete ihtiyacı olan insanlar için pek çok faydası bulunuyor.

İnsanlar ister ev temizliği ister iş yeri temizliği ister ikisi birden olsun bu tür bir hizmet sunarak temizlik yapabilir. Temizlik hizmeti için ilan hem internetten verilebiliyor hem de çevreye anlatılarak sunulabiliyor. Temizlik işi ile uğraşırken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi en ince noktasına kadar temizlemek olmakta. Temizlik yapan kişi her yeri detaylı bir şekilde temizleyerek en ince ayrıntısını da düşünmeli ve araları dahi temizlemeli. Bu sayede işinde başarılı olur ve daha çok müşteri tarafından referans olarak gösterilebilir. Temizlik işi yaparken dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de müşteriye temizlenecek odaları sormak. Müşteri zaten gerekli bilgileri verecektir fakat eğer sorulmazsa her ihtimale karşı sormak gerekiyor. Çünkün müşterinin özeli bulunabilir. Buna hassaslık göstermek gerekir.

Yoruma kapalı.