2021 Uzman Çavuş Şartları ve Maaşları

2019 uzman çavuş alımları, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Ülkemizde son yıllarda profesyonel askerlik konusunda atılan önemli adımlar ve asker ihtiyacının en verimli şekilde karşılanması için uzman çavuş alımları yapılmaktadır.

2019 uzman çavuş şartları ve maaşları ise şimdiden uzman çavuş olmak isteyenlerin beklediği bir haberdir. Personel alımı öncesinde şartları inceleyerek kendinizin şartları taşıyıp taşımadığınızı analiz edebileceğiniz gibi uzman çavuş maaşları hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Uzman Çavuş Personel Alım Şartları

Uzman çavuş olmak isteyenlerin öncelikle bazı şartları taşıyor olması gerekir. Milli Savunma Bakanlığı öncelikle başvuru yapacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasını şart koşmaktadır. Ayrıca kişinin erkek olması aranan şartlar arasındadır.

Eğitim olarak da en az lise veya dengi okuldan mezun olmak gerekmektedir. Eğer kişi yurt dışında okumuşsa okuduğu okulun denkliğinin bulunması aranır. 2021 uzman çavuş şartları arasında kişinin askerliğini uzman çavuş olarak bitirmiş veya hala yapıyor olması arandığı gibi Birlik Komutanlığınca “Uzman Çavuş Olur” belgesi alması gerekir. Askerliği bitiren kişilerin ise terhis tarihinin 3 yıldan daha fazla olmaması şartı aranır.

Yaş konusunda ise kişinin 25 yaşında olması ve 26 yaşından gün almamış olması şartı aranmaktadır. Daha önceden askeri okullarda okumuş ve ilişiği kesilmiş olanlar başvuruda bulunamazlar.

Daha önceden sözleşmeli olarak görev yapmamış olmakta aranan nitelikler arasındadır. Terör örgütü, milli güvenliği tehdit eden yapılar veya gruplarla ilişiğinin olmaması gerekir. 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148’inci maddesinde belirtilmiş olan suçlardan mahkum olmamak gerekmektedir.

Kişinin yasa dışı olarak düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi kimliğini zedeleyen eylemlerde bulunmamış olması da göz önünde bulundurulan şartlar arasındadır.

Askerliğini yaparken “Askerliğe Elverişli Değildir” tespiti ile terhis olunmaması gerekir. Ayrıca yayınlanan Tablo-4’e göre uygun boy ve kilo oranlarına sahip olmak şarttır. Nitelik belgesinde en az 80 puan almış olmak, kamusal haklarını kullanmakta engeli bulunmamak aranan diğer özellikler arasındadır.

2021 Uzman Çavuş Başvurusu

Uzman çavuşluk için başvuruda bulunmak isteyen adayların Milli Savunma Bakanlığının internet sitesindeki duyuruları takip etmesi gerekmektedir. Yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olduğu takdirde Milli Savunma Bakanlığı ilanlar açmaktadır.

Açılan ilanlarda başvuru için detaylar yer almaktadır. Başvurular internet üzerinden veya direk olarak askeri birliklere yapılabilmektedir.

2021 Uzman Çavuş Maaşları

2021 uzman çavuş personel alımları için başvuruda bulunmak isteyenler; gerekli şartları sağladıktan ve başarılı olduktan sonra ne kadar ücret alacakları konusunda da merak içerisinde olmaktadır. Öncelikle maaşlar ortalama olarak verilmektedir. Çünkü maaş birçok kritere göre bağlı olarak değişmektedir. Görev yapılan birlik, görev tazminatları, kıdem, kişinin kendi ve aile özellikleri maaşları etkileyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır.

Ayrıca maaşları uzman çavuşun sınıfına göre değişiklik gösterir. Asayiş, piyade, meslek sınıfları gibi görevlere göre maaşlarda değişiklik olmaktadır. Diğer bir taraftan asker personelinin görev yaptığı yerdeki ekstra durumlar maaşın belirlenmesinde önemli unsurlardan biridir.

2020 uzman çavuş şartları listesine uygun adaylar görevlerine başladıklarında ortalama olarak 4.500 TL ile 6.000 TL arasında maaş almaktadır. Doğu ve batıda yapılan görevlere göre de maaşlarda değişiklik olmaktadır. Özellikle doğu ve sınır dışında görev yapan uzman çavuşların maaşları yaklaşık olarak 5.000 TL ile 9.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Originally posted 2021-04-17 18:26:59.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir