PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Halı Saha Açmak İçin Neler Gereklidir? Halı Saha Açma Maliyetleri

Eğer bir sektör arıyorsanız uygun ve ihtiyaç olan yerlere halı saha açarak para kazanabilirsiniz. Halı saha açmak için en önemli unsur bölgede böyle bir talebin olmasıdır. Rekabetin az, talebin çok olduğu bir bölge seçerek bu işe girerseniz başarılı olursunuz ve para kazanırsınız. Halı saha maçları özellikle gençler arasında oldukça popülerdir ve halı sahalar özellikle akşam saatlerinde genellikle tam doluluk ile çalışmaktadır.

Halı saha açmak için öncelikli olarak uygun bir yerde uygun bir arsanız olması gerekmektedir. Bunun dışında bazı izinler almak gerekiyor. Uygun bir arsa bulduktan ve gerekli izinleri aldıktan sonra sıra halı sahanın inşasına geliyor.

Halı Saha Açmadan Önce Yapılması Gerekenler

Eğer böyle bir niyetiniz varsa ilk olarak yapmanız gereken bölgenin talebini değerlendirmektir. Bölgede böyle bir ihtiyaç var mı? Halı saha arayışı var mı? Eğer halı saha açarsam başarılı olur muyum? gibi soruları kendinize sormanız gerekir. Aynı zamanda rekabetin çok olmadığı bölgeler seçmek gerekir.

Diğer önemli bir husus ise ulaşım ve park yeridir. Ulaşımı kolay olan yerlerin seçimi önemlidir. Özellikle toplu taşıma ile gelecekler için bu güzergahlarda bir yer olması avantajdır. Aynı zamanda özel aracı ile gelenler için park yeri önemlidir.

Halı Saha Açmak İçin Gerekli Belgeler

Spor alanında faaliyet gösteren tüm kuruluşlar öncelikli olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden izin almalıdır. Bu nedenle ilk olarak halı saha faaliyetlerinde bulunacağınıza dair bilgiyi ve detayları Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bildirmeniz ve izin almanız gerekiyor. Halı sahayı yapacağınız alanı, hangi olanakların olacağını belirttiğiniz takdirde kısa süre içerisinde size geri dönüş olacaktır.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden izin aldıktan sonra halı sahanız için sicil kaydı yaptırmanız gerekiyor. Bunun için TFF Bölge Müdürlüğüne başvuru yapıyorsunuz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden aldığınız izin belgesi ile beraber TFF Bölge Müdürlüğünden sicil kaydı yaptırmalısınız.

Son olarak işletme ruhsatı almanız gerekiyor. Bilindiği gibi işletme ruhsatları belediyeler tarafından verilmektedir. Halı sahanın yapılacağı ve faaliyet göstereceği ilçe belediyesine başvuru yaparak işletme ruhsatınızı alabilirsiniz.

Halı Sahanın Büyüklüğü Ne Kadar Olmalıdır?

Çeşitli boyutlarda halı saha yapma olanağınız vardır. Standartlara baktığımızda halı sahalar 800 ile 1500 metrekare arasında değişen alana sahiptir. 800, 1000, 1200 veya 1500 metrekare boyutunda olan halı sahaları tercih edebilirsiniz. Bu sizin alanınızın büyüklüğüne ve ihtiyaca göre belirlenmelidir.

Yapabileceğiniz ölçüler;

  • 20×40 = 800 metrekare
  • 25×40 = 1000 metrekare
  • 30×40 = 1200 metrekare
  • 30×50 = 1500 metrekare

Tabi ki bu ölçüler dışında kendi belirlediğiniz bir ölçüyü de uygulayabilirsiniz. Bununla ilgili bir standart veya kısıtlama yoktur.

Halı Saha Kurma Maliyeti

Halı saha kurmak için maliyetler oldukça değişken olabilmektedir. Öncelikli olarak bir arsa maliyeti vardır. Fakat arsa maliyetleri çok aşırı derecede değişken bir konu olduğundan bunu devre dışı bırakarak bir değerlendirme yapacağız.

Alacağınız izinler için yaklaşık 10.000 TL gibi bir ücret harcarsınız. Bunun dışında halı saha için zemin betonu, drenaj sistemi, çevre teli, tavan filesi ve yapay çim gerekmektedir. Bunlar için harcayacağınız para halı sahanın büyüklüğüne göre değişmek ile beraber ortalama 100.000-200.000 TL arasında değişmektedir. Birde soyunma odası, tuvalet ve duş yapılması gerekiyor. Yaklaşık olarak 30.000-50.000 TL arasında da buraya masraf yaparsınız.

Halı Saha Ne Kadar Kazandırır?

Halı sahalarda genellikle 6+6 veya 7+7 kişilik ve 1 saatlik maçlar yapılmaktadır. 1 saatlik ücret olarak anlaşma yapılır. 1 saat başına alınan ücret halı sahanın bulunduğu bölgeye ve halı sahanın özelliklerine göre 100-200 TL arasında değişmektedir. Gün içerisinde kaç tane maç yapıldığına göre günlük kazanılan rakam değişir. Genellikle halı sahalarda günde 5-6 maç olmaktadır.

Maliyetlerine gelecek olursak aylık elektrik, su masrafları olmaktadır. Bunun dışında yapay çimlerin ara ara bakımı gerekmektedir. Belki personel ihtiyacı olabilir. Ortalama aylık personel giderleri hariç 2000 TL gibi bir gider olmaktadır.

Halı Sahada Yapılabilecek Aktiviteler

Halı sahada yapılabilecek pek çok aktivite bulunuyor. İster halı saha sahibi olsun ister halı sahaya gelen kişiler olsun bu aktivitelerden yararlanarak harika vakitler geçirebilir, zamanını en iyi şekilde değerlendirebilir. Halı sahada yapılabilecek aktivitelerden birisi klasik olacak fakat futbol oynamak olarak bizleri karşılıyor. Futbol, dünyanın en çok sevilen sporlarından birisi olarak bizleri karşılıyor. Halı sahada yapılacak olan futbol aktiviteleri ile beraber arkadaşlar birlikte takılabilir ve güzel anlar yaşayabilir.

Halı saha ortamında yapılabilecek bir diğer aktivite antrenman olarak bizleri karşılıyor. Antrenman, özellikle futbol maçına hazırlananların tercih ettiği bir aktivite olsa da kas geliştirme amacıyla da yapılan bir işlem. Top ile çeşitli antrenmanların yapılması sayesinde insanlar hem vücut geliştiriyor hem de eğer maçı var ise maçına hazırlanabiliyor. Antrenmanın bu gibi pek çok faydası bulunurken aynı zamanda eğlence amaçlı da tercih edilebiliyor.

Halı saha aktiviteleri arasında yer alan bir diğer aktivite malzemelerle birlikte çeşitli turlar düzenlemek. Örneğin malzemeler ile birlikte güzel bir parkur hazırlanır. Hazırlanan parkur sonrasında sporcular topu kullanarak bu parkuru geçmeye çalışır. Olay bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Bununla birlikte ödüllü bir yarışma dahi düzenlenebilir. Bu da oyundaki rekabeti yükseltir ve oyunun daha eğlenceli hale gelmesinde etkili olur. Kısacası halı sahada yapılabilecek pek çok şey bulunuyor.

Yoruma kapalı.