2021 A101 Kasiyer ve Personel Maaşları ile Çalışma Şartları

A101 maaşı ne kadar, A101 çalışanları ne kadar maaş alıyor?

A101, Türkiye’nin en büyük perakende mağaza zincirlerinden birisidir ve çok sayıda kasiyer ile personel çalıştırmaktadır. Binlerce çalışanı olan mağaza zincirinde sirkülasyonda oldukça fazladır.

Sürekli olarak yeni kasiyer ve personel alım ilanları yayınlanmaktadır. 2021 yılında da yeni açılacak mağazalar ve mevcut mağazalardaki geliştirmeler ile beraber çok sayıda boş pozisyon ortaya çıkacak ve iş alım ilanları yayınlanacaktır.

Başta kasiyerlik olmak üzere A101 mağazalarında birçok farklı pozisyon ve iş bulunmaktadır. Çalışma şartları ve maaşlar ise pozisyon, çalışılan yer ve kıdeme göre değişiklikler göstermektedir.

A101 Çalışma Şartları

A101 Türkiye’nin tüm illerinde mağazaya sahip olan ender firmalardan birisidir. Günlük normal çalışma süreleri 8,5 saattir. Bu 8,5 saatin 1 saati yemek ve çay molasıdır. Asıl çalıma süresi 7,5 saat olarak belirlenmiştir. A101 çalışanları haftanın 6 günü çalışmaktadır ve haftada 1 gün izin kullanmaktadır. Çalışan 1 yılını doldurduktan sonra ise 14+2 gün yıllık izin hakkına sahip olmaktadır.

Vardiya sistemi ile çalışan mağazalarda çalışma saatlerini ve vardiya düzenini mağaza sorumlusu belirlemektedir. Mağaza sorumlusu mağazanın açık kalma saatlerini ve personel sayısını göz önünde bulundurarak bir vardiya ve çalışma düzeni belirler. Bazen fazla çalışma süreleri olabilmektedir. Böyle durumlarda A101 mağazaları denkleştirme yapmaktadır.

A101 Mağazasındaki Poziyonlar

Mağazada çalışanlar çeşitli pozisyonlarda çalışabilmektedir. Genel olarak baktığımızda normal bir mağaza için ana pozisyonlar mağaza müdürü, mağaza sorumlusu, mal sorumlusu, şarküteri sorumlusu, reyon sorumlusu ve kasiyer şeklindedir. Mağazaya göre bu pozisyonlar değişkenlik gösterebilmektedir.

A101 Vardiya Sistemi

Günlük çalışma süreleri yasal mevzuatlara ve mağazanın kurallarına göre belirlenir ve buna göre mağaza sorumlusu veya müdürü vardiya sisteminin düzeni oturtur.

Fakat genel olarak baktığımızda 3 farklı çalışma saati düzeni uygulanmaktadır. Birincisi tam vardiya olarak adlandırılan ve sabah 08.30 ile akşam 21.30 arasında çalışmadır. Bu çalışma süresi normale göre fazladır. Buradaki ekstra süre ya denkleştirme ile başka günlerden düşürülmekte ya da mesai ücreti olarak yatırılmaktadır. Bunun yanında genellikle sabah 08.30 ile akşam 17.00, öğlen 13.00 ile akşam 21.30 arası çalışma sistemi uygulanmaktadır.

2021 A101 Kasiyer ve Personel Maaşları

Genel olarak baktığımızda A101 mağazalarının alt seviyedeki personelleri için belirlediği maaş asgari ücretin %10 fazlası kadardır. Tabi ki bu mağazanın bulunduğu yere ve pozisyonlara göre farklılık gösteriyor. En düşük maaşların bu şekilde başladığını söyleyebiliriz.

Bilindiği gibi 2021 yılında net asgari ücret 2 bin 825 lira olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla tam zamanlı çalışan bir işçinin alacağı net ücret en az net 2 bin825 lira olacaktır.

A101’de çalışan kasiyerlerin 2021 yılı için alacakları net maaşın 3.000-3700 TL dolaylarında olması beklenmektedir. Bunun yanında mağazada müdür veya sorumlu yardımcısı olarak görev alacak personellerin maaşları 4000-5500 TL, mağaza müdürü veya sorumlusunun maaşının ise 3250-4000 TL beklenmektedir. Aynı zamanda kıdeme göre maaşlarda küçük farklılıklar olabilir. Maaş dışında envanter ve satış primi maaşlara eklenmektedir.

A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer sizlerde A101’de çalışmak istiyorsanız basit bir şekilde iş başvurusu yapabilirsiniz. A101’in internet sitesinde iş başvuru formu bulunmaktadır. Bu form aracılığı ile mağaza iş başvurularını almakta ve değerlendirmekte, uygun gördüğü kişiler ile görüşme gerçekleştirmektedir. Aşağıdaki linke tıklayarak direk olarak iş başvuru alanına ulaşabilirsiniz.

Site: www.a101.com.tr/is-basvuru-formu/

Bu bölümde sizlerden kişisel bilgiler, eğitim bilgileri ve iş deneyimleri ile alakalı kısımları doldurmanız istenmektedir. Aynı zamanda burada başvuru pozisyonları da yer almaktadır. Size uygun pozisyona başvuru yapabilirsiniz.

Originally posted 2021-05-05 03:10:20.

3 thoughts on “2021 A101 Kasiyer ve Personel Maaşları ile Çalışma Şartları

  1. A101 boştur, anlattıkları gibi değil, köle çalıştırıyorlar. Fazla çalışma, fazla mesai ama fazla maaş yok. O yüzden siz, siz olun bulaşmayın A101, BİM, ŞOK gibi yerlere…

  2. yukarida belirtilenler hep yalan calisma saati diye birsey yok mağza sorumlusu calisma saati tablosu yapıyor ama asla o saatlere uyulmuyor sürekli mobing uygalıyor hakaretler havada uçuyor günde 3 kez sevkiyat geliyor onu bitirmek zorundasiniz yemek molasi saati yok verilmedigi günler bile oluyor bunlari kimsede teftis etmiyor nerede isci haklari nerede adalet bukadar sikayet var neden incelenmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir