PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Burger King Çalışma Şartları ve Maaşları

Burger King Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Dünyadaki en büyük hamburger zincirlerinden birisi olan Burger King, ülkemizde de faaliyet göstermektedir. Her geçen gün yeni şubelerini zincire ekleyen Burger King, ciddi anlamda da istihdam oluşturmaktadır. İş arayanlar için önemli bir seçenek olmasından dolayı, buradaki çalışma şartları ve diğer detaylar insanlar tarafından merak edilmektedir.

Dünyada uzun süredir faaliyetlerine devam eden şirket, ülkemizdeki ilk şubesini ise 1995 yılında açmıştır. İlk adım atıldıktan sonra hızla büyüyen şirketin günümüzdeki şube sayısı 600’den fazladır. Bu şubelerde çalışan toplam personel sayısının ise 15 binden fazla olduğu biliniyor.

Burger King Çalışma Şartları

Burger King, personellerine farklı çalışma seçenekleri sunmaktadır. Burada part time ya da tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Buna bağlı olarak da kişilerin çalışma şartları ve aldıkları maaşlar farklılık göstermektedir. Öncelikle şirket bünyesinde farklı pozisyonlar vardır ve bunların yaptıkları işler de doğal olarak farklıdır. Bundan dolayı işlerin zorluğu, bulunan pozisyona ve kişilerin genel özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Part time olarak burada çalışacak olan kişilerin hangi saatlerde çalışacağı sabit olmayıp kişilerin durumuna göre değişmektedir. İnsanların boş zamanları ve yoğunluk durumuna göre çalışma saatleri şubenin müdürü tarafından ayarlanmaktadır. Part time olarak çalışacak kişiler, haftada 30 saat çalışmaktadır.

Tam zamanlı olarak çalışacak kişilerin ise haftada 45 saat çalışması gerekiyor. Bu da günlük 8 saate denek gelmektedir. Tam zamanlı çalışanların çalışma saatler, vardiya sistemine göre belirlenmektedir. Şubenin bulunduğu kent merkezine bağlı olarak 2 ya da 3 vardiya uygulanması söz konusu olabilmektedir. Vardiyalar şu şekildedir;

  • Sabah: 08:00-16:00
  • Öğle: 12:00-20:00
  • Akşam: 16:00-24:00

Buradaki saatlerden de anlaşılacağı üzere çalışanlar en fazla 8 saat çalışmaktadır ve buna dinlenme süreleri de dahildir. Bu bakımdan çalışanların fazla zorlanmayacaklarını söylemek mümkündür.

Burger King, çalışanlarına haftada 1 gün izin vermektedir. İzinli olunacak gün, diğer personellere ve yoğunluğa bağlı olarak belirlenmektedir. Bunun haricinde ise şirkette 1 yılını tamamlayan kişilere 14+2 gün de yıllık izin verilmektedir.

Burger King İş Başvurusu

Burger King, fast food yiyecekleri sunan bir restoran zinciridir ve bundan dolayı şube içerisinde yoğunluğa bağlı olarak bazen tempolu bir şekilde çalışılması söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında ise farklı pozisyonlar vardır ve bu pozisyonlardan direkt müşteri ile muhatap olacak kişilerin güler yüzlü ve genel görünümünün iyi olmasına dikkat edilmektedir. Şirketin dışarıya açılan yüzlerinde böyle bir şart aranmaktadır. Ayrıca bu kişilerin sakin, problem çözücü ve anlayışlı olmaları da çok önemlidir. Şirket, müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

Burger King’de çalışmak isteyen kişiler, başvuruları bizzat şubeden ya da internet üzerinden yapabilir. Burada doldurulması gereken form ve diğer evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekiyor. Bu aşamadan sonra ilgili kurullar tarafından değerlendirme yapılmakta ve kişilerin genel durumlarına göre başvuru değerlendirilmektedir.

Başvuru esnasında istenen evraklar ise diğer iş başvurusunda istenenlere yakındır. Bu evraklar;

  • Kimlik fotokopisi
  • Sağlık raporu
  • Sabıka kaydı
  • SGK hizmet dökümü
  • İkametgah
  • Diploma (Öğrenim Belgesi)
  • 4 adet biyometrik fotoğraf

Bu evrakların eksiksiz olarak hazırlanması istenmektedir.

Burger King Maaşları

Burger King’de çalışanların aldıkları maaşlar, pozisyonlara göre değişkenlik göstermektedir. Bunun dışında ise işe giriş zamanı ve yapılan sınavlar da kişilerin maaşlarını ve çalıştıkları pozisyonları etkilemektedir. Part time olarak çalışan kişilerin alacakları maaş, çalışma süresine göre de değişmektedir. Bunun dışında ise maaşlar genel olarak şu şekildedir;

Ekip Üyesi (Yeni İşe Başlayanlar): İlk defa burada çalışmaya başlayan kişilere asgari ücretin %10 fazlası verilmektedir.

Servis Uzmanı (Expert): Burada 3 ayını tamamlayan kişiler servis uzmanı olmak için sınava girer. Servis uzmanının görevi hamburger hazırlama olduğu için sınavda bu konuyla ilgili 100 soru sorulur ve adayların başarılı olması için bunlardan en az 80 net yapması gerekiyor. Bunu başaran kişilerin maaşına %5 zam yapılır.

Supervisor: Burger King’de 6 ayını dolduran kişiler için bir sınav daha vardır. Bu sınavı kazanan kişiler Supervisor yani denetleyici konumuna yükselir. Daha farklı bir ifade ile bu kişiler şef olarak da tanımlanabilir ve şubedeki en yetkili 2.kişi olurlar. Maaşları ise %25 oranında daha fazladır.

Vardiya Müdürlüğü: 1 yılını dolduran çalışanlar sınava girerek bu pozisyonda çalışmaya hak kazanabilirler. Aldıkları maaş ise diğer çalışanlardan %80 daha fazladır.

Burger King İş Pozisyonları

Burger King çalışanı olmak isteyen bir kişi pek çok pozisyonda çalışabilir. Bunlardan birisi temizlik görevlisi olarak bizleri karşılıyor. Temizlik görevlisi olarak Burger King’de iş yapmaya başlayan bir kişi temizlikten sorumlu oluyor.

Çevre temizliği, tezgah temizliği, duvar temizliği ve diğer eşyaların temiz tutulması gibi konularda görev alan ve bu konuda sorumlulukları bulunan eleman aynı zamanda bulaşık temizleme işinde de görev alabiliyor. Personelin katılabileceği bir diğer iş alanı kuryelik olmakta. Kuryeler, ev veya iş yeri olsun herhangi bir adrese siparişi teslim eden ekip olarak açıklanabilir. Kuryelik yapmak için ehliyet sahibi olmak gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Burger King çalışanı olmak isteyen bir kişinin yapabileceği bir diğer iş alanı kasa başında beklemek yani kasiyerlik olarak açıklanabilir. Kasiyer olmak isteyen bir kişi, kasa başında bekleyerek müşterinin gelmesiyle beraber müşterinin siparişini almalı ve sonrasında bu siparişi mutfağa iletmeli.

Sipariş geldiğinde ise müşteriye vermeli. Eğer ki müşteri masaya geçtiyse garson olarak iş yapan personel hemen siparişi masaya ileterek müşteri memnuniyetini yüksek düzeyde tutmalı. Burger King’de yapılabilecek bir diğer iş alanı mutfakta çalışmak. Mutfakta çalışan bir kişi siparişleri hazırlayıp müşterinin almasını sağlar. Firma, bunun gibi pek çok iş alanı ile insanların bu pozisyonlarda çalışmasını sağlıyor.

Burger King’in çalışma şartları, işyerinin yasal zorunluluklarına ve işverenin belirlediği kurallara göre belirlenir. Genellikle, Burger King’te çalışanlar günlük veya haftalık çalışma saatlerine göre ücret alırlar ve işyerinin belirlediği dinlenme ve ücretli tatilleri vardır. Ayrıca, Burger King’te çalışanların işyerinde sağlık ve güvenlik kurallarına uymaları beklenir.

Yoruma kapalı.