2021 Migros Kasiyer ve Personel – Çalışma Şartları ve Maaşları

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birisi olan Migros binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır. Migros bünyesinde birçok pozisyonda, birçok farklı görev vardır ve her bir pozisyon için belirlenen ücret tarifeleri ve sosyal haklar söz konusudur. Migros mağazalarında en çok kişinin çalıştığı ve en çok iş ilanının olduğu bölüm ise kasiyerlik bölümüdür.

1954 yılında kurulan Migros günümüzde en büyük market zincirlerinden birisidir. Son olarak bünyesine kattığı Kipa Marketler Zinciri ile perakende alanında dahada güçlenmiştir. Migros mağazaları toplamda 4 farklı konsept ile hizmet vermektedir. Bunlar; M, MM, MMM ve 5M’dir. Marketin büyüklüğüne ve içeriğindeki ürünlere göre konseptler belirlenmiştir.

Migros Çalışma Şartları

Bu alanda çalışmak isteyen kişiler için en ideal seçeneklerden birisidir. Rakip bazı firmalara göre daha hafif çalışma şartları ve daha fazla sosyal hakları bulunmaktadır. Migros bünyesinde çalışan kasiyerlerin ve diğer market çalışanlarının günlük mesai süreleri 8,5 saattir. Bu süre içerisinde yemek, ihtiyaç ve sigara molaları bulunmaktadır. Başta kasiyerler olmak üzere, genel olarak Migros çalışanlarının haftalık 1 gün izin hakları vardır. Bu çalışma saatleri ve şartları tam zamanlı çalışanlar içindir. Birde part time çalışma şekli vardır. Part time çalışanlar ise hafta içi 4 saat, hafta sonu ise 1 tam gün çalışmaktadır.

Vardiyalı çalışma şeklinde çalışan pozisyonlar 2 farklı saat aralığında çalışmaktadır. Sabah 09:00-18:00 ve öğleden sonra 16:00-22:00 saat aralıkları tam zamanlı ve vardiyalı çalışanlar için belirlenmiş saatlerdir. Şubeye, pozisyona ve döneme göre bu saatlerde ve çalışma sürelerinde farklılıklar olabilmektedir. Part time çalışanlarda çalışma günleri ve saatleri mağaza müdürüne ve mağazanın yoğunluk durumuna göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Yasal olarak 1 yılı dolduran kişiler 14 gün izni hak etmektedir. Migros mağazalarında 1 yılı dolduran çalışanlar 14+2 gün izin hakkına sahip olurlar. Yapılan fazla mesailerin ve resmi tatillerdeki çalışmaların ücretleri ise ekstra olarak hesaplanarak ödenir.

Migros Maaşları

Migrosta maaşlar pozisyona ve kıdeme göre değişmektedir. Pozisyonu, görevi ve kıdemi ne olursa olsun Migros tüm çalışanlarına asgari ücretin üzerinde maaş vermektedir. Kasiyer, temizlikçi gibi pozisyonlar için 2020 yılında ön görülen maaşlar 2.900-3.600 TL civarındadır. Manav ve kasap reyonu gibi reyonlarda görev yapan personeller ile güvenlikçiler ise 3.500 TL civarında maaş almaktadır. Bunun dışında mağazada yönetici pozisyonunda görev yapanlar 3.500-6.000 TL arasında maaş almaktadır.

Bilindiği gibi 2021 yılında net asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla tam zamanlı çalışan bir işçinin alacağı net ücret en az net 2 bin 825 lira 90 kuruş olacaktır.

Maaş dışında Migros çalışanlarına farklı ödemeler yapmaktadır. Bu ödemeler:

  • Yol Parası: 2018 yılı için 225 TL’ydi. 2021 yılında 400 TL olması beklenmektedir.
  • Gıda Çeki: Aylık ortalama 200 TL civarındadır.
  • Deterjan Yardımı
  • Yıllık İzin Harçlığı: Maaşa göre değişmektedir.
  • Okul Masrafı Yardımı: Çocuk sayısına göre değişmektedir.

Aynı zamanda prim sistemi vardır. Prim sistemi çalışılan pozisyona göre değişmektedir. Mağaza bazlı veya reyon bazlı primler söz konusudur.

Yemek şirket tarafından sağlanmaktadır. Büyük mağazalarda yemekhane vardır. Küçük bazı mağazalarda yemekhane bulunmamaktadır. Bu tarz mağazalarda çalışanlara yemek parası verilmektedir.

One thought on “2021 Migros Kasiyer ve Personel – Çalışma Şartları ve Maaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir