PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

KFC Çalışma Şartları ve Maaşları

KFC çalışanları ne kadar maaş alıyor, KFC maaşları

KFC ya da uzun adıyla Kentucky Fried Chicken, adından da anlaşılacağı gibi tavuk üzerine hizmet veren bir fast food zinciridir. Dünyanın en büyüklerinden birisi olan KFC, toplamda 123 ülkede faaliyet göstermekte olup, toplam şube sayısı ise 20.000 civarındadır. Bu rakamlar dikkate alındığında firmanın ne kadar büyük olduğu daha net anlaşılacaktır.

KFC, ülkemizde de uzun süredir faaliyetlerine devam etmektedir ve farklı illerde çok sayıda şubesi vardır. Buna bağlı olarak istihdam noktasında farklı bir alternatif olarak dikkat çekmektedir. İş arayan kişiler, buradaki çalışma şartlarını, çalışma sürelerini ve maaşları merak etmektedir.

KFC Çalışma Şartları

Klasik bir fast food işletmesi olarak faaliyetlerine devam eden KFC’nin çalışma şartlarının da buna göre düşünülmesi gerekmektedir. Part time ya da full time çalışma seçenekleri sunan firma, çalışma saatlerini ise kişilerin durumuna ve diğer unsurlara göre ayarlamaktadır.

Part time olarak burada çalışacak olan kişilerin haftada en fazla 30 saat çalışabileceği bilinmektedir. Çalışma saatleri ise şubenin yoğunluğuna ve başvuru yapan kişinin boş saatlerine göre değişmektedir. Full time yani tam zamanlı çalışanlar ise vardiya sistemine göre çalışmaktadır. Vardiya saatleri, şubenin bulunduğu konuma ve açılış saatlerine göre değişmektedir.

Personeller burada 8 saat çalışmaktadır. Bu sürenin içerisinde çay molaları ve diğer dinlenme zamanları da vardır. Bu durum çalışanların lehine olup pek çok şirket bu süreleri çalışma zamanından saymamaktadır. Fakat yoğunluğa bağlı olarak çalışanların 8 saatten fazla çalışması istenebilir. Bu saatlerin ücreti ise maaşlara yansıtılmaktadır. Ayrıca haftada 1 gün de tatildir.

KFC, işe yeni başlayan çalışanlarına yıllık izin vermemektedir. Çalışanlar 1 yıl sonunda bu hakkı elde etmekte ve 14+2 gün olarak kullanmaktadır. Bu izin istenilen zaman kullanılabilir, fakat aynı anda birkaç personelin yıllık izin kullanmasına izin verilmemektedir. Böylece ufak bir de detay vardır.

KFC Maaşları

KFC çalışanlarına pozisyonlarına göre ödeme yapmaktadır. Firmada ekip üyesi, servis uzmanı, supervisor ve vardiya müdürü gibi farklı pozisyonlar bulunmaktadır. İşe yeni başlayan kişilerin rütbesi ekip üyesidir ve bu kişiler asgari maaş ile işe başlarlar. İşe başlayan kişilere 3 ay sonunda servis uzmanı olma hakkı verilir.

Bunun için çalışanların 100 sorudan oluşan sınavda en az 80 net yaparak başarılı olması istenmektedir. Sorular, tavukların hazırlanması ve gramajları ile ilgilidir. Başarılı olanlar servis uzmanlığı rütbesine ulaşır ve bu aşamadan sonra hem maaşları %5 oranında artar, hem de tavukların hazırlandığı bölümde çalışılmaya başlanır.

KFC’de çalışmaya başlayan kişilere 6 ay sonunda farklı bir sınav hakkı daha verilmektedir. Bu sınavda başarılı olanlar ise supervisor rütbesine yükselmekte ve maaşları da %25 oranında artmaktadır. Supervisor, denetleyici ve şube sorumlusu anlamına gelmektedir. Bu kişilerin işleri her ne kadar hafiflese de sorumlulukları artmaktadır.

Vardiya müdürü olmak için ise 1 yıldır burada görev yapan personellere sınava girme hakkı verilmektedir. Sınavda başarılı olanlar bu pozisyona yükselmektedir. Bu kişilerin aldıkları maaşlar ise %80 oranında artmaktadır. Bunun haricinde ise yönetimde görev almak için farklı sınavlar ve uygulamalar yapılmaktadır. Kişilerin maaşları da buna bağlı olarak her kademede %25 oranında artmaktadır.

KFC İş Başvurusu

Burada çalışmak için internet üzerinden ya da direkt şubelerden başvuru yapılabilir. Gerekli şartları sağlayanlar işe kabul edilecektir. Fakat her dönem alım olmadığının da bilinmesi gerekiyor.

KFC’de Genellikle yaz mevsimi öncesinde personel alımları yapılmaktadır. İşe kabul edilenlerden sabıka kaydı, diploma (öğrenim belgesi), fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeler istenmektedir.

KFC Personellerinin Görevleri

Bir KFC personelinin ne yaptığı ve hangi görevlerde çalıştırıldığı merak ediliyor. Bu konuda kesin bir şey denilemez çünkü bayiden bayiye değişiklik olabilir. Genel olarak değerlendirildiğinde KFC’de çalışan bir kişi aldığı işe göre farklı alanlara yönlendiriliyor. Bunlardan birisi kasiyer olarak iş yapmak. Kasiyerlik, popüler bir meslek haline gelmiş durumda. KFC’de kasiyer olan bir çalışan müşteriler ile ilgilenerek onların siparişlerini alıyor ve sonrasında bunları mutfağa iletiyor. Kısacası kasiyerler insanlarla en çok iletişime giren kişiler olarak açıklanabilir.

KFC personeli olan bir kişinin yapmış olduğu bir diğer görev mutfak çalışanı olmak. Kasiyerlik yerine mutfakta görev alan bir KFC personeli, yemek hazırlamak ve paketleme yapmak ile sorumlu olur. KFC’de bu iş ile uğraşan bir kişi, kasiyerin verdiği siparişleri hızlı bir şekilde hazırladıktan sonra hemen bu siparişlerin müşteriye gönderilmesi sağlanır. KFC personeli olarak görev alan bir kişinin yapabileceği bir diğer iş kuryelik olarak bizleri karşılıyor. Kuryelik yapan bir personel, adrese teslim hizmet sunarak müşteri ürününü motor veya araba ile götürür. Bu da mağazanın popüler hizmetlerinden birisi olarak bizleri karşılıyor.

KFC personeli olan bir kişinin yapmış olduğu işlerden birisi de temizlik görevlisi olarak yer alıyor. Temizlik personeli olarak görev alan bir kişi genel olarak yerleri, tezgahı ve diğer yerlerin temizliğinden sorumlu oluyor.

KFC Part Time Maaş

KFC part time olarak personel istihdam ettiğinde, part time personelin maaşı da çalışma saatlerine göre belirlenmektedir. Tam zamanlı personeller aylık standart ücretler alırken part time yani yarı zamanlı çalışan personeller çalıştıkları saat üzerinden ücretlendirilmektedir.

Örneğin her gün normal çalışma zamanının yarısı kadar çalışan personel aylık ücretin de yarısını alacaktır. Genelde personel maaşlarının asgari ücretin üzerinde olduğu düşünülürse, KFC firmasında part time olarak istihdam edilen bir personel ayın yarısında çalışmış kabul edilirse yaklaşık olarak 3.000 TL gibi bir ücret almış olacaktır.

Yoruma kapalı.