PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Hava Kontrol Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Hava Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Kaç TL

Hava Kontrol Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar?

Hava kontrol mühendisliği mezunları hava trafik kontrolörü olarak göreve başlamaktadırlar. Hava kontrol mühendisliği mezunlarının iş tanımında; uçuş işlemleri ile alakalı kule hizmetlerini vermek ve hava trafiğinin kontrolünü sağlamak bulunmaktadır.

Uçakların iniş ve kalkışları ile ilgili gerekli yönlendirmeleri hava trafik kontrolörü yapmaktadır. Pilotların öncelikli olarak hava trafik kontrolörlerini dinlemesi gereklidir. DHMİ bünyesinde çalışılabilmektedir.

Hava Kontrol Mühendisi Olarak Görev Yapabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Hava kontrol mühendisi olarak çalışabilmek için gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Üniversitelerin 4 yıllık hava trafik kontrol bölümlerinden mezun olmaları gereklidir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gereklidir.
 • Göreve başlamadan önce katılmaları gereken kurs tarihinden önce 27 yaşından gününü almaması gereklidir.
 • Sağlık raporu alabilmelidir ve sağlığının hava trafik kontrolörü olarak çalışmasına engel olmaması gereklidir.
 • Dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmak gibi özellikleri taşımıyor olması gereklidir. Bu sayede hava/yer ve yer/yer iletişimlerinde Türkçe ve İngilizce olmak üzere her iki dilde de doğru ifade edebilmektedirler.
 • KPDS en az 70 seviyesinde olmalıdır.

Hava Kontrol Mühendisinin Çalışma Şartları Nasıldır?

Hava kontrol mühendislerinin çalışma koşulları aşağıda verilmiştir:

 • Hava trafik kontrolörü olarak çalışacak olanlar ilk olarak bir kursa katılmaktadırlar. Bu kurs bir ay sürmektedir ve uyum kursu olarak isimlendirilmektedir.
 • Uyum kursundan sonra görev yapacakları bölümdeki çalışanların yanında asistan olarak işe başlamaktadırlar. Bu da belirli bir dönem sürmektedir.
 • Rate sınavına girmektedirler ve bu sınavda başarı göstermeleri ile beraber derece atlamaktadırlar. Bu sınavı yapan heyet Ankara’dan gelmektedir.
 • Dört farklı grup olarak çalışmaktadırlar
 • Gece nöbetler 13 saat olmaktadır.
 • Gündüz nöbet tutacak olanların nöbet süreleri 11 saattir.
 • Pilotların hava trafik kontrolörlerinin talimatlarına uymaları gereklidir.

Hava Kontrol Mühendisleri Ne İş Yapar?

Hava kontrol mühendislerinin iş tanımlarına bakıldığında; esas görevleri hava araçlarının bir noktadan başka bir noktaya güvenli bir şekilde uçabilmelerini sağlayan bir meslek grubudur. Hava araçlarının güvenli uçuşlarından, zamanında kalkış yapmalarından ve zamanında iniş yapmalarından sorumlulardır.

Hava trafik kontrolörleri; hava trafiğinin daha hızlı akmasını, havadaki trafiğin bir düzen içerisinde olmasını, hava araçlarının havada emniyetli olmasını sağlamak için bulunmaktadır. Hava kontrol mühendisliği alanında görev yapanların bir kontrol sahası bulunmaktadır. Kendi sahaları içerisinde gerekli kontrolleri sağlarken çeşitli teknolojik araçlardan da faydalanmaktadırlar.

Hava Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur?

Hava trafik kontrolörü olabilmek için öncelikle üniversitelerin gerekli bölümünden mezun olunması gereklidir. Ardından KPSS’ye girilmelidir. KPSS P3 puanının yeterli seviyede olması gereklidir. Yeterli seviyede yabancı dil bildiklerinin anlaşılabilmesi için ise TOEFL, YDS ve IELTS gibi sınavlardan aldıkları puanları belgelemeleri gereklidir. Ardından DHMİ’ye başvuru yapmaları gereklidir.

Öncelikle başvuranlar yazılı sınava girmektedirler. O başvuru döneminde alımı yapılacak olan personel sayısının 6 katı kadar kişi yazılı sınava çağırılırken, 3 katı kadar kişi de mülakata çağırılmaktadır. Bu aşamaların başarı ile tamamlanması sonucu ise Ankara’daki eğitim binasına eğitim için başarılı adaylar çağırılmaktadır. Bu adaylar bir buçuk sene sürecek bir eğitime alınmaktadırlar. Sonrasında asıl görevlerine başlayabilmektedirler.

Hava Kontrol Mühendisinin Aldığı Maaş Ne Kadardır?

Hava kontrol mühendisinin aylık ücretine bakıldığında; 2018 yılının temmuz ayında 8.000 TL maaş aldıkları görülmektedir. Hava kontrol mühendisliğini yapanların 2019 yılında aldıkları maaş ise bir önceki yıla oranla %4 zamlanmıştır. Havalimanının yoğunluğuna bağlı olarak alınan ücretlerde de artış yaşanabilmektedir.

Yoruma kapalı.