PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarı dönem borcu üzerinden hesaplanan ve son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken tutardır. Zamanında yapılmayan ödemeler kişinin kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Bu nedenle de kredi kartı ödemesi konusunda hassas davranmak gerekir. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama önceki dönemlerde kart limiti üzerinden hesaplanırken artık dönem borcunun %20 olarak hesaplanmaktadır. Asgari ödeme tutarı düşük tutulmasına rağmen yinede ödenmeme durumları olabilmektedir. Son güncellemeye göre, kredi kartı limiti 25 bin ve üzeri olanlar için asgari ödeme tutarı extre borcunun yüzde 40 ı olarak değişmiştir. Bu güncelleme 2022 yılında yapılmıştır.

Bu durumda kullanıcıya çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Bu durumda insanların aklına kredi kartı asgari ödeme kaç defa yapılabilir sorusu gelmektedir.

Bankalar tarafından yapılan düzenlemelere göre bir yıl içerisinde üç defa asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması halinde, borcun tamamı ödenene kadar kart nakit çekime ve limit artışına kapatılacaktır.

Ayrıca üç ay arka arkaya asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması halinde borcun tamamı ödenene kadar kart kullanıma kapatılacaktır. Bu gibi durumlar kart sahibinin kredi notunun düşürülmesinde de önemli bir etkendir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faizi

faiz Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Günümüzde kredi kartı kullanımı gittikçe artarken, nakit sıkıntısı nedeniyle insanlar kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanmaktadır. Ancak bankaların müşterilerine sunmuş olduğu imkan dahilinde kredi kartı borçlarının asgari ödeme tutarlarını ödeyebilmektedirler. Ancak bu şekilde ödeme yapan kullanıcıların aklında kredi kartı asgari ödeme faizi hesaplama ne şekilde yapılır sorusu vardır.

Kredi kartı borçlarına uygulanan faiz akdi faiz ve gecikme faizi olmak üzere iki tiptir. Kredi kartı asgari ödeme tutarına gecikme faizi uygulanırken, asgari ödeme dışında kalan tutara ise akdi faiz uygulanır. Merkez bankasınca belirlenen gecikme faiz oranı sadece dönem borcunun asgari ödeme tutarına uygulanır ve bu oran %1.89’dur. Gecikme faizi dışında diğer tüm işlemlerde ise %1.59 oranındaki akdi faiz uygulanır.

Kredi Kartı Asgari Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartı insanla ödeme kolaylığı sağlayan bir araçtır. Ancak her ne olursa olsun dikkatli kullanmak gerekir. Ceplerinden nakit para çıkmamasından dolayı çoğunlukla insanlar kredi kartlarını rahat rahat harcarlar ancak çoğunlukla ödeme zamanı geldiğinde zor durumda kalırlar.

Bankalar her ne kadar kullanıcılara dönem borcunun asgari tutarını ödeme imkanı verse de bu durumda bile zorlanan kullanıcılar vardır. Peki kredi kartı asgari ödenmezse ne olur? Kredi kartı asgari ödeme kaç defa yapılır?

Kredi kartı asgari ödeme düzenli yapılması halinde kredi notunu etkilemez. Ancak kredi kartı asgari ödeme de geciktiği taktirde geciktiği gün kadar gecikme faizi ve akdi faiz uygulanır. Bununla beraber eğer kredi kartı asgari ödeme tutarı 3 ay ödenmezse kredi kartı sonraki yıla kadar nakit kullanımına kapatılır. Asgari ödeme tutarının bir gün gecikmesi bile kredi notunu olumsuz etkiler.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı 3 dönem üst üste ödenmezse banka kart sahibini arayıp bir hafta sğre verecektir. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde banka kart sahibinin gelirine veya mal varlığına el koymak için yasal işlemleri başlatabilir. Yasal işlem başlatılması halinde kart sahibi kara listeye alınır ve 5 yıl boyunca sicilinde bu bilgiler yer alır.

 

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notu

ode Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı borcunun sadece asgari borcun ödenerek yapılmasının herhangi bir yasal sınırı yoktur. Önemli olan asgari ödeme tutarının altında ödeme yapmamaktır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi üç defa üst üste yapılmasının bazı yaptırımları vardır. Kredi kartı asgari ödeme kredi notu üzerinde etkili midir kredi kartı kullanıcıları tarafından merak edilmektedir.

Kredi kartının düzenli ödenmesi kredi notu üzerinde oldukça etkilidir. Kredi kartı dönem borcunu ödememek kredi notunun düşmesine neden olurken, asgari ödeme tutarını düzenli ödemek kredi notunun düşmesini engellemektedir.

Yoruma kapalı.