PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Veri Analistliği Nedir, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar, Nasıl Olunur?

Veri Analistliği Nedir, Ne İş Yapar?

Veri analiz uzmanları, sosyal medya hesaplarında, web sitelerinde ve reklam çalışmalarında elde edilen dönüşümlerin incelenmesini sağlamaktadır. Veri analistleri, çalışmalar esnasında ortaya çıkan istatistiklerin anlattığı mesajları detaylıca ele alır ve çalışmaların daha verimli olması için yeni planlamalar yapar.

Sosyal medya hesaplarında, Google web sitesi hareketlerinde ya da Google ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan reklam çalışmalarında elde edilen verilerin incelemeleri, veri analistliğinin meslek tanımı arasında yer almaktadır.

Veri Analistliği Geleceğin Meslekleri Arasında!

Geleceğin meslekleri arasında yer alan veri analistliği, şirketlerin ve markaların stratejik gelişimi açısından oldukça önemli bir meslek koludur. Bugünlerde yaygınlaşmaya başlayan ve birçok özel kursta eğitimi verilen veri analistliği, markaların hedef kitleye ulaşası için etkili stratejiler belirlemektedir. Veri analiz uzmanları, şirketlerin çalışma prensiplerini benimsedikten ve hedeflerini belirledikten sonra, şirketler adına biriken datalardan stratejik veriler elde etmektedir.

Müşterilerin geri dönüşümleri, markaların satış değeri, marka tanınırlığı ve reklam getirisi gibi tüm işlemler, veri analiz uzmanları tarafından incelemeye alınmaktadır. Gelecek dönemlerde, veri analiz uzmanıyla çalışmayan hiçbir şirket ya da marka kalmayacaktır. Markaların sektörde yer edinmesi için veri analistlerine olan ihtiyaç ve talep artmıştır.

Bugünlerde az sayıda bulunan veri analistleri, süreli eğitimlerle yetiştirilen kişiler aracılığıyla sayılarını arttırmaktadır. Veri analiz uzmanlığı, geleceğin en popüler mesleklerinden bir tanesidir.

Veri Analistliğinin Görev Tanımı Nedir?

Veri analiz uzmanlarının görevleri, marklara ve şirketlere ait stratejik çalışmaların geri dönüşlerini incelemek ve çalışmaların başarı oranına göre yeni stratejiler belirlemektir. Veri analiz uzmanları, markaların web siteleri ve sosyal medya hesapları dahil olmak üzere, şirket kayıtlarına arşivlenmiş tüm dataları ele almaktadır.

Analiz ettiği verileri yorumlayan veri analistleri, inceledikleri veriler için detaylı rapor hazırlamaktadır. Şirketlere ait istatistik gelişimi ve tespiti, veri işleme çalışmaları ve tüm çalışmaları analiz etme gibi işlemler, veri analistliğinin görev tanımı arasında yer almaktadır.

Veri Analisti Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Veri analiz uzmanı olmak isteyen kişilerin, özel eğitimler aracılığıyla meslek hakkında bilgi edinmesi gerekir. Lisanslı ve sertifikalı programlar aracılığıyla uzmanlık elde edilen bu meslek için henüz bir üniversite bölümü açılmamıştır. Üniversiteler tarafından verilen NBA eğitimlerinde, veri analistliği üzerine sertifika verilmektedir.

Genel olarak, üniversitelerin matematik, bilgisayar bilimi ve ekoloji gibi bölümlerinden mezun olanlara, veri analistliği adı alında çalışma imkânı sunulmaktadır. Veri analiz uzmanları, geçmiş verileri analiz etmek için tablo ve grafik incelemesi yapmaktadır.

Sayısal alana ilgisi olan ve bu alana yatkın bir lisans bölümünü tamamlayan herkes, veri analisti olarak çalışabilir. Ücretli ya da ücretsiz eğitim programları üzerinden, veri analistliğinin temel prensipleri öğrenilmelidir.

Veri Analisti Olmak İçin Aranan Nitelikler Nelerdir?

Veri analistinin özellikleri ve bu meslekte başarılı olmak için aranan nitelikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Microsoft Office programlarının tamamının ileri derecede kullanılabiliyor olması gerekmektedir.
  • En az lisans ya da yüksek lisans bölümünden mezun olunmalıdır.
  • Yurtiçi ve yurtdışı verilerin analiz edilebilmesi için sözlü ve yazılı olarak iyi derecede İngilizce bilinmesi gerekir.
  • SPSS gibi analitik veri hesaplama programlarına hâkim olunmalıdır.
  • İstatistik ve analiz çalışmalarında meydana gelen yeniliklerin, sürekli takip edilmesi gerekir.
  • Sayısal verileri takip edecek düzeye matematik bilgisine ve yeteneğine sahip olunmalıdır.

Veri analisti olmak isteyen kişilerin, kriz yönetimi ve strateji planlaması gibi alanlarda yeteneği bulunmalıdır.

Markaların çalışmalarında meydana gelen aksaklıklar ve ortaya çıkan problemlerin giderilmesinde, veri analistlerinin geliştirdikleri stratejiler uygulanmaktadır.

Yoruma kapalı.