Sigortasız Kredi Çekmenin Yolları ve Kredi Veren Bankalar

Genel olarak ülkemizdeki bankalar, hem hali hazırdaki müşterilerinin memnuniyetini sağlamak hem de potansiyel müşteri adaylarını bankaya katabilmek amacıyla hizmetlerini sürekli olarak genişleterek yenilerler. Kredi de günlük hayatta insanların en çok başvurduğu banka hizmetlerinin başında gelir. Birçok kişi kolay ve zahmetsiz kredi almanın yollarını aramaktadır. Bankalar öğrencilere, ev hanımlarına hatta SGK’sız müşterilerine de kredi sunmaya başlamışlardır. Onları müşteri portföylerine katabilmek, bankalar için önemli ve başarılması gereken bir hedeftir. Bankalar, özellikle SGK’sı olmayan müşterilerine kredi kullanma imkanı sağlamaları sayesinde daha da tercih edilir hale gelmiştir. SGK olmadan kredi veren banka sayısı da aslında fazladır. Bankalar için önemli olan sizlerin bu krediyi ödeyebilecek güçte olduğunuza inanmalarıdır. Bu sayede banka, kredi isteğinizi onaylar. Sağlıklı geri ödeme koşullarının yaratılması ve güven ortamı, bankalar için oldukça gereklidir. Genel olarak ödemesini aksatmayan, vaktinde ödeyen müşterileri bankalar çok sever. Gelin şimdi SSK olmadan kredi çekmek konusuna detaylı bir şekilde göz atalım.

Diğer Müşterilerden Bir Farkları Var Mı?

Bankalar, SGK’sız müşterilerine de diğer müşterileri gibi kredi kullanma hakkı vermektedir. Fakat tabi ki her bankanın kendine özgü şartları bulunmaktadır. Bu şartlara uyulduğu takdirde SGK’sız müşteriler de kredi kullanma hakkından yararlanabilmektedir. Sigortasız çalışan kişiler, kira gelirleri üzerinden kredi kullanma hakkına sahiptir. Yani mevcut bir gayrimenkulleri varsa, bunun kendilerinin üzerine olduğunu kanıtlayarak kredi başvurusu yapabilirler. Bu da kira sözleşmelerini ispat göstererek mümkün olmaktadır.

İpotek Göstermek

Yan geliri olmayan SGK’sız müşteriler için başka bir yöntem daha vardır. Elinizde bulunan taşınmaz malı ipotek göstererek de kredi çekmeniz mümkündür. Fakat buradaki şart da bankaların kara listesinde yer almamanızdır. Çünkü sicil notu kötü olan veya kara listede yer alan müşterilere, bankalar kredi imkanı sağlamazlar. Kredi almak amacıyla gösterdiğiniz ipotek bankaların uzmanları tarafından hazırlanacak rapora bağlı olarak %50 ile %75 oranı baz alınarak kredi kullandırılır. Bu sayede bankalar ekstra evrak talep etmezler ve müşteriler de 10.000 TL’ye kadar küçük rakamlarla kredi çekme hakkını kullanırlar. Anlaşılacağı üzere SGK’sız olsanız bile, kira geliriniz üzerinden ya da ipotek yoluyla bankalardan kredi kullanmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir