PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Sigortasız Kredi Çekmenin Yolları ve Kredi Veren Bankalar

Genel olarak ülkemizdeki bankalar, hem hali hazırdaki müşterilerinin memnuniyetini sağlamak hem de potansiyel müşteri adaylarını bankaya katabilmek amacıyla hizmetlerini sürekli olarak genişleterek yenilerler. Kredi de günlük hayatta insanların en çok başvurduğu banka hizmetlerinin başında gelir. Birçok kişi kolay ve zahmetsiz kredi almanın yollarını aramaktadır. Bankalar öğrencilere, ev hanımlarına hatta SGK’sız müşterilerine de kredi sunmaya başlamışlardır. Onları müşteri portföylerine katabilmek, bankalar için önemli ve başarılması gereken bir hedeftir. Bankalar, özellikle SGK’sı olmayan müşterilerine kredi kullanma imkanı sağlamaları sayesinde daha da tercih edilir hale gelmiştir. SGK olmadan kredi veren banka sayısı da aslında fazladır. Bankalar için önemli olan sizlerin bu krediyi ödeyebilecek güçte olduğunuza inanmalarıdır. Bu sayede banka, kredi isteğinizi onaylar. Sağlıklı geri ödeme koşullarının yaratılması ve güven ortamı, bankalar için oldukça gereklidir. Genel olarak ödemesini aksatmayan, vaktinde ödeyen müşterileri bankalar çok sever. Gelin şimdi SSK olmadan kredi çekmek konusuna detaylı bir şekilde göz atalım.

Diğer Müşterilerden Bir Farkları Var Mı?

Bankalar, SGK’sız müşterilerine de diğer müşterileri gibi kredi kullanma hakkı vermektedir. Fakat tabi ki her bankanın kendine özgü şartları bulunmaktadır. Bu şartlara uyulduğu takdirde SGK’sız müşteriler de kredi kullanma hakkından yararlanabilmektedir. Sigortasız çalışan kişiler, kira gelirleri üzerinden kredi kullanma hakkına sahiptir. Yani mevcut bir gayrimenkulleri varsa, bunun kendilerinin üzerine olduğunu kanıtlayarak kredi başvurusu yapabilirler. Bu da kira sözleşmelerini ispat göstererek mümkün olmaktadır.

İpotek Göstermek

Yan geliri olmayan SGK’sız müşteriler için başka bir yöntem daha vardır. Elinizde bulunan taşınmaz malı ipotek göstererek de kredi çekmeniz mümkündür. Fakat buradaki şart da bankaların kara listesinde yer almamanızdır. Çünkü sicil notu kötü olan veya kara listede yer alan müşterilere, bankalar kredi imkanı sağlamazlar. Kredi almak amacıyla gösterdiğiniz ipotek bankaların uzmanları tarafından hazırlanacak rapora bağlı olarak %50 ile %75 oranı baz alınarak kredi kullandırılır. Bu sayede bankalar ekstra evrak talep etmezler ve müşteriler de 10.000 TL’ye kadar küçük rakamlarla kredi çekme hakkını kullanırlar. Anlaşılacağı üzere SGK’sız olsanız bile, kira geliriniz üzerinden ya da ipotek yoluyla bankalardan kredi kullanmanız mümkündür.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR, KREDİ SİCİLİ NASIL DÜZELTİLİR

Kara Listeye Neden Gireriz?

Kullandığımız kredi kartları veya çektiğimiz krediler belirlenen tutarlarda ve söylenen tarihte düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu ödemeleri günün geciktirdiğimizde veya ödemediğimizde kredi sicilimiz zarar görebilmekte, kredi notu düşebilmektedir. 90 gün bağlamında ödeme gerçekleştirmediğimiz takdirde ise hakkımızda yasal takip süreci başlar. 90 gün sonrasında ödeme yapsak dahi,  ödemelerde gerçekleştirdiğimiz bu problem kredi siciline yansır ve bizim açımızdan eksi puan olur.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Borcunuzu ödediğiniz durumda ve ‘borcu yoktur’ kağıdı alındıktan bir zaman sonra kara listeden çıkabilmektesiniz. Ancak unutmamak gereklidir ki; 5 yıl sonra siciliniz temizlense dahi bankalar geçmişinizi görebilmekte ve önyargı ile yaklaşabilmekte bu durumda da başvurularınızı olumsuz sonuçlandırabilmektedir.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Nasıl Alınır?

Eğer maaş müşterisi olarak bulunduğunuz bir banka varsa, bu bankaya yönelmek, ürün kullanma şansını hızlandırır. En azından düzenli bir maaş olduğunu bilmek, bankayı rahatlatmaktadır.

Bankadan kredi veya kredi kartı isteğinde bulunmadan önce, ilişkileri güçlendirmek adına mevduat hesabı oluşturma, otomatik ödeme talimatı verme gibi araçlar da deneyebiliriz.

Hesap oluşturduğunuz şubeyle iyi ilişkiler kurabilmek ve kendinizi iyi ifade etmek de faydalı olabilir.

Eğer bir kredi kartı edinmeyi başarırsak, limit sınırı düşük seçip düzenli bir şekilde ödeme yapmalıyız. Düzenli yapılan ödemeler, kredi puanımızın artmasına ve bizi bankanın iyi tanımasına yardımcı olacaktır.

Bankaların kara listesinde adı olan vatandaşlar Kredi Sicil Affı sürecini beklemektedir. Kredi Sicil Affı gelmemesi durumunda nasıl kara listeden çıkılır başlığını araştıran kişiler, koronavirüs döneminde yaşanılan ekonomik problemlerden dolayı tekrar kredi alabilmek için ne yapılabileceğini araştırmaktadır. Bazı haber sitelerinde ya da kaynaklarında bulunan bilgilere göre kara listeden çıkmanın birçok yolu vardır. Kara listeden nasıl çıkılabilir, kara listedeyken kredi kartı verilebilir mi?

Kredi borçlarını kapatabilmek için yapılandırma kredisi alarak sadece son ödeme yapacağı krediyle hayatına devam edecek vatandaşlar heyecanla Kredi Sicil Affı Yasası’nın çıkarılmasını bekliyor. Bankalar dolayısıyla sicili bozuk gösterilmek suretiyle kara listeye alınan ve adının altı kırmızı kalemle belirtilen bu şahıslar, bütün kredi borçlarından kurtulabilmenin ve kara listeden çıkabilmenin yollarını arıyor. Bu durumda bankaların kara listesinden nasıl çıkılabilmektedir? Sicili bozuk kişi nasıl sicilini temizleyebilir?

Bankaların Kara Listesinden Çıkmanın Yolları Neler?

Birincil durum olarak bankalarda ismi kara listede bulunan kişilerin Kredi Sicil Affı Yasası’nın Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmesi ile beraber, bu bireylerin borçlu bulunduğu bankadan yapılandırma kredisi alarak kara listeden çıkabileceğini belirtmek gerekir. Kredi Sicil Affı Yasası ile ilgili haberler ve bilgiler aşağıda verilmiştir. Kara listeden çıkabilmenin yollarının neler olduğunu araştıran vatandaşlar genelde sanal mecradan destek almaya çalışmaktadır.

İnternet mecrasında ve çoğu yerde “senetle para, acil kredi çıkartılır, kara listeden çabucak çıkmak için destek olunur” söyleminde açıklamalar gerçekleştirerek kara listeden çıkaracağını söyleyen şahısların destek olamayacaklarını belirtmek gerekir. Bazı haber sitelerinde uzman kişilerin önerdiği kara listeden çıkabilme yolları olarak üç öneri bilgisi bulunmaktadır. Bu bilgilerin sadece öneri olduğunu tekrar söylemekte fayda var, aksi takdirde konuyla ilgili çoğu durum netlik kazanamazdı. Uzman kişilerin söylediklerine göre bankadaki sicili temizleyebilmenin yolları; Sicilinizi bozan bankadan yapılandırma kredisi çekerek, devlet kuruluşlarına maddi yardım isteğinde bulunmak ve düşük ücretlerde kredi veren bankalara başvuru sağlayarak, kredi çekmek olarak söylenmiştir.

Sicili Bozuk Kişiye Kredi Kartı Verilir Mi?

Bankalarca düzenlenen kara listeye eklenen bireylerin Kredi Kayıt Bürosu puanlama merkezinde puanları oldukça düşük olmaktadır. Bankalarca kara listeye alınmış bir bireyin kredi kartı alması açıkçası zor olmaktadır. Ama birkaç banka bu durumda diğerlerine oranla biraz daha esnek davranabilmektedir. Bu bankalar kampanyalar gerçekleştirerek, kredi notu düşük görünün bireylere de kredi / kredi kartı hizmeti sağlamaktadır.

Sicili bozuk görünen bir bireye kredi kartı verilir mi diye araştıranlar için bankaların kredi kartı hizmet portföyünü incelemelerini önermekteyiz. Bankalar bu kampanyalarla, kara listedeki bireylere düşük miktarlarda kredi kartları verebilmektedir. Kredi kartı alan ve ismi kara listede bulunan bir birey ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirirse eğer kara listeden çıkma durumu artabilmektedir. Kişinin ödemelerini düzenli gerçekleştirmesi kredi notuna pozitif bir şekilde yansımaktadır.

Kredi Sicilini Temizleme

Bankaların uygun yapılandırma seçeneklerini inceleyerek borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Banka ürünlerinden olan borç transferi ve refinansman kredileri de yine bu süreçlerden önce kullanabileceğiniz yöntemlerdendir.

Kredi sicilinizin bozulması durumuyla kredi çekmeniz zorlaşacağından ötürü, 90 günlük zamanı ve bazen 90 gün ötesi için banka avukatlarıyla olan süreci faydalı kullanmak gereklidir. Üst kısımda da  belirtildiği gibi; borcunuzu taksit taksit düşünün ve ilk önce ödemesi gerçekleşecek borcu ilk önce ödeyin ve gecikme durumundan kendinizi çıkarın. İlk taksit 60 gün gecikmeli diğer taksit de gelmiş 30 gün gecikmeli diyelim. 60 gün gecikmeli olan da 30 gün gecikmeli olan da kredi notunuzun düşebilmesine neden olur ama 60 gün olan 90 güne daha yakın olduğundan dolayı siciliniz için tehlikeli bir durum arz etmektedir.

Borcunuzun bütününden ziyade taksit taksit düşünmeye devam edin ve borçlarınızın ödemesini gerçekleştirerek yasal yükümlülüklerden kurtulun.

 

Yoruma kapalı.