PARA KAZANDIRAN UYGULAMALAR İLE TELEFONUNUZDAN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN. HEMEN TIKLAYIN.

Mc Donald’s Çalışma Şartları ve Maaşları

Fast Food ve hamburger denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi olan Mc Donald’s, ülkemizde uzun süredir faaliyet göstermektedir. Bu alanda dünyanın sayılı restoran zincirlerinden birisi olan Mc Donald’s, ilk olarak 1986 yılında ülkemize gelmiş ve Anadolu Grubu altında ilk şubesini açmıştır. O tarihten itibaren hızla büyüyen ve farklı kentlere yayılan şirketin ülkemizdeki şube sayısı 300 civarındadır. Bu şubelerde çalışan kişilerin sayısı ise 6 binden fazladır. Dolayısıyla, burasının önemli bir istihdam kaynağı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Mc Donald’s bünyesinde personel alımlarında hızlı bir sirkülasyon vardır. Açılan yeni şubeler ya da yeni personel alımları, bunun en önemli nedenidir. Buna bağlı olarak da iş arayan kişiler, buradaki çalışma şartlarını ve personellere ödenen maaşları merak etmektedir.

Mc Donald’s Çalışma Şartları

Mc Donald’s, çalışanları part time ya da tam zamanlı olarak işe almaktadır. İlgili mevzuata son derece bağlı kalan şirket, part time çalışanlardan haftada 30 saat çalışmasını isterken, full time (tam zamanlı) çalışacak olan kişilerden ise haftada 45 saat çalışmasını ister. Çalışma saatleri ise part time için şubedeki yoğunluğa göre şube müdürü tarafından belirlenir. Bu süreçte, başvuru yapan kişinin boş zamanları da dikkate alınır ve ayarlamalar buna göre yapılır.

Tam zamanlı olarak çalışan kişiler, günde 8 saat çalışmaktadır. Bunun üzerine sadece özel durumlarda çıkılmaktadır. Personel eksikliğinin olması, özel tarihlerdeki ekstra yoğunluk ve benzer durumlarda çalışanların biraz daha fazla çalışması, şube müdürü tarafından istenmektedir. Fazladan çalışılan sürelerin ücretleri ise maaşa yansıtılmaktadır.

Çalışma süresinin 8 saatten fazla olmaması, çalışanların aşırı yorulmasını engellemektedir. Ayrıca gün içinde verilen küçük molalar ya da dinlenme araları, insanların yorgunluklarını atmaları için çok önemli bir fırsattır.

Mc Donald’s bünyesinde çalışan personeller vardiyalı olarak çalışmaktadır. Vardiyalar genellikler 3 tanedir ve saatleri şu şekildedir.

  • Sabah: 08:00-17:00
  • Öğle: 12:00-21:00
  • Akşam: 14:00-22:00

Fakat bunların haricinde bazı şubelerin kapanışları gece saat 02:00’de olabilmektedir. Ayrıca 24 saat kesintisiz hizmet veren şubeler de vardır. Dolayısıyla buralardaki vardiyaların saatleri nispeten daha farklıdır.

Bazı dönemlerde şubelerdeki yoğunluk çok fazla olmakta ve bu da çalışanların ekstra yorulmasına neden olabilmektedir. Yüksek tempolu çalışma konusunda zorluk yaşayacaklar için uygun bir iş olmayabilir. Ayrıca akşam geç saatlere göre şubelerin açık olduğu ve vardiya sisteminden dolayı bazı dönemlerde bu saatlerde çalışılması gerektiği mutlaka dikkate alınmalıdır.

Motorlu kurye olarak görev yapacak kişilerin, A2 ehliyetine sahip olması istenmektedir. Diğer pozisyonlar için ise SGK hizmet dökümü, sabıka belgesi, sağlık raporu, vesikalık fotoğraf ve diğer benzer belgeler istenmektedir.

Mc Donald’s Maaşları

Mc Donald’s, çalışanlarını memnun etme adına önemli kuralları olan bir şirkettir. Gerek iş güvenliği, gerekse de sigorta gibi konularda oldukça hassas olan şirketler, maaşları da personellerini memnun edecek seviyede vermeye çalışmaktadır.

Part time olarak görev yapan kişilere verilecek maaş, çalışma saatine göre değişmektedir. Tam zamanlı olarak çalışan kişilere ise pozisyonlara ve çalışma süresine bağlı olarak farklı maaşlar ödenmektedir. Mc Donald’s bünyesinde görev yapılacak pozisyonlar şu şekildedir.

  • Ekip üyesi
  • Ekip lider
  • Motorlu kurye
  • Bölüm müdürü
  • Vardiya müdürü

Bunların dışında da farklı müdürlükler vardır ve onlar direkt olarak yönetimle ilgilenmektedir.

Tam zamanlı olarak çalışmaya başlayan birisine ilk olarak asgari ücret ödenir. Kişilerin pozisyonları ve çalışma süreleri değiştikçe aldıkları maaş da artacaktır. Bunun dışında çalışanların yemek ve prim hakları da vardır. Restoran müdürü olarak görev yapan kişilerin maaşları 3.000 TL seviyesinin üzerindedir.

Mc Donald’s İş Başvurusu

Mc Donald’s bünyesinde çalışmak isteyen kişiler, başvurularını bizzat şubeye giderek yapabileceği gibi internet üzerinden de yapabilir. Fakat başvuru internet üzerinden yapıldıktan sonra diğer konuların görüşülmesi için en yakın şubeye tekrardan gidilmesi gerekecektir. Yapılacak görüşme sonrası, kişilerin özelliğine ve ihtiyaca göre çalışacakları pozisyon belirlenmektedir. Daha sonra ise o pozisyon için önce eğitim verilir, daha sonra ise deneme süreci başlar. Bu aşamalarda başarılı olan kişiler işe kabul edilmiş olur.

İşe kabul edilen personeller, gerekli şartları sağlamaya devam etmesi halinde burada uzun süre çalışabilir. Fakat bu noktada sıkıntılar yaşanırsa, çalışanların işine son verilecektir.

McDonald’s İş Pozisyonları

McDonald’s, personellerin çalışma şekline oldukça önem gösteren bir firma. Bundan dolayı iş pozisyonlarına da dikkat ediyor. İster ev hanımı olsun ister öğrenci isterse emekli bir kişi olsun firmada çalışmak mümkün oluyor. Şirketin en önemli avantajlarından birisi bir kişinin yeteneğini geliştirerek kariyerinde yükselme ihtimalinin olması. Karşımıza çıkan iş pozisyonlarından birisi ekip üyesi olmakta. Ekip üyesi, en başlangıç pozisyonu olarak belirtiliyor. Bu pozisyonda hem part-time hem de full-time çalışmak mümkün oluyor. Bir diğer pozisyon ekip eğitimcisi olarak yer alıyor. Ekibin lideri olan bu personel yeni başlayan ekip üyelerini eğitir.

Bir diğer pozisyon bölüm müdürü olarak yer alıyor. Bu personeller restorandan genel olarak sorumlu olur. Vardiya müdürü ise vardiya yönetiminden sorumlu kişi olarak bizlerin karşısına çıkmakta. Vardiya müdürünün üzerinde yer alan pozisyon ikinci müdür olarak açıklanmış durumda. Bu kişi restoran sistemlerinin yönetiminden sorumlu olur. Bir üst seviyeye çıktığımızda birinci müdür bizleri karşılıyor. Bu müdür, ana müdürün yardımcısı olarak ifade edilebilir. Birinci müdürün de üzerinde restoran müdürü bulunuyor. Restoran müdürü, restoranın tamamından sorumlu olan bir personel olurken aynı zamanda çalışanları motive edip onları yönlendirir. Son olarak en üst kademede danışman bulunuyor. Danışmanın görevi, kendi bölgesindeki tüm restoranların sorumluluğunu üstlenmesi. Bu işe yeni başlayanlar gelişerek bu kademeye kadar yükselebilir.

Yoruma kapalı.